Polskie Radio
Section05

literatura

Płynność tożsamości w opowiadaniach Yossiego Granovskiego

W swoim zbiorze hebrajskich opowiadań pt. "Adżami. Opowieści z Jafy" izraelski pisarz Yossi Granovski koncentruje się na miejscu, które kiedyś było wielokulturowym, pełnym życia portowym miastem, a po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się podupadłą dzielnicą Tel Awiwu. Autor oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Izrael Palestyna

James Bond, najsłynniejszy tajny agent w historii kina, obchodzi 70. urodziny

W tym roku świętowana jest 70. rocznica narodzin Jamesa Bonda, najsłynniejszego agenta nie tylko Jej Królewskiej Mości, ale i popkultury. Dokładnie 13 kwietnia 1953 roku ukazało się "Casino Royale", pierwsza książka opisująca przygody agenta 007. Z tej okazji zapowiadane jest wznowienie wszystkich książek napisanych przez Iana Fleminga, ale w zmienionej (by nie powiedzieć: ocenzurowanej) wersji. Do dziś nakręcono 25 oficjalnych filmów o Jamesie Bondzie i od dwóch lat czekamy na zapowiedź kolejnego. A przede wszystkim informację – kto zagra najsłynniejszego agenta na świecie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM 007 James Bond Sean Connery Daniel Craig książki Tomasz Miara Magda Kuydowicz Trójka George Lazenby Roger Moore Timothy Dalton Pierce Brosnan Ian Fleming

"Życie towarzyskie i uczuciowe", "Filip". Leopold Tyrmand w teatrze i w kinie

W Teatrze Ochoty w Warszawie, w najbliższą sobotę (4.03) odbędzie się premiera "Życia towarzyskiego i uczuciowego" w reżyserii Igora Gorzkowskiego, 3 marca do kin wejdzie zaś film "Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Obie produkcje oparte są na powieściach Leopolda Tyrmanda, legendarnego pisarza, publicysty, lidera polskiego ruchu jazzowego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Leopold Tyrmand kino film polski

Magda Mikołajczuk o książce "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie"

"Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie" to zbiorowa praca wielu polskich autorów i ilustratorów, którzy ofiarowali swoje dzieła jako wyraz współczucia dla najmłodszych ofiar wojny na Ukrainie. Trzydzieści osiem ilustrowanych opowiadań i wierszy jest inspirowanych wojną, ale jednocześnie pokazuje, że mimo zła świat nadal jest piękny. Dochód z książki jest przeznaczony dla ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro komedia Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA