Polskie Radio
Section05

literatura

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko KULTURA czytelnictwo Maria Konopnicka

"Latem chcę wrócić do historii, która uczy nas przyszłości". Szef rządu zachęca do czytania

- W lecie chciałbym wrócić do historii, która uczy nas przyszłości - mówił w swoim podcaście premier Mateusz Morawiecki, polecając wakacyjne lektury. Jego zdaniem warto przeczytać książki "Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914" Christophera Clarka i "Wynalezienie Europy Wschodniej" Larry'ego Wolffa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Europa KSIĄŻKA wakacje wakacje 2022 HISTORIA

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Polonia w USA KULTURA historia Polski Monte Cassino

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Dwójka książki KSIĄŻKA

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo