Polskie Radio
Section05

literatura

Marcin Pilis: Wołyń to dla mnie mityczna, bezpowrotnie utracona ziemia

- Nie mam z Wołyniem żadnych związków typowo rodzinnych, ale wydaje mi się, że to w ogóle nie jest potrzebne, żeby odnaleźć w sobie empatię w stosunku do ludzi, których tam dosięgnęły te wszystkie tragiczne wydarzenia, żeby mieć jakiś uczuciowy, emocjonalny stosunek w ogóle do Kresów - mówił w Dwójce Marcin Pilis, autor książki "Cisza w Pogrance".
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Dwójka Wacław Holewiński KULTURA

"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

 - W swoim dziele pt. "O literaturze polskiej w wieku XIX", choć nie tylko w tym jednym, stworzył nową formułę polskiej tożsamości - tożsamość zapisaną w kulturze - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w 10. odcinku podcastu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki romantyzm HISTORIA powstanie listopadowe społeczeństwo historia Polski

Gala Nagrody Pileckiego. Uhonorowano autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich

Filip Gańczak, Christina Lamb i Eliyana Adler zostali laureatami pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody imienia Witolda Pileckiego. Wyróżnieniem uhonorowano najlepsze książki historyczne i reporterskie opisujące polskie doświadczenia dwóch totalitaryzmów. W kategorii specjalnej nagrodzono publikacje współczesnych korespondentów wojennych. Gala Nagrody Pileckiego odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wszystkie oblicza samotności. Czy można na niej zarobić?

O dobroczynnym wpływie przytulania na nasze życie nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Bliski kontakt z drugą osobą pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Co jednak, gdy nie mamy do kogo się przytulić? Powstają inicjatywy, które mają na celu zaspokojenie potrzeby bliskości, niektóre z nich przerodziły się nawet w biznes.   
Zobacz więcej na temat:  psychologia terapia Czwórka Jakub Jamrozek

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka biografia Dorota Gacek KULTURA

"Poprzez Lema opowiadam fascynującą i przerażającą część historii Polski"

- To była dla mnie naprawdę duża przygoda z historią XX wieku, z sytuacją Żydów w przedwojennej Polsce i z narastającymi faszystowskimi tendencjami w polskiej polityce tamtego okresu - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni dr hab. Agnieszka Gajewska, autorka książki "Wypędzony z Wysokiego Zamku" - pełnej biografii Stanisława Lema. 
Zobacz więcej na temat:  Rok Lema Stanisław Lem Dwójka Kinga Michalska KULTURA biografia Agnieszka Gajewska

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski James Joyce Dante Alighieri George Orwell KSIĄŻKA książki tłumacz