Polskie Radio
Section05

literatura

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Krzysztof Varga Serbia Jugosławia

Orbitowski o książce "Chciałem być piosenkarzem"

- Mimo sympatii do tego dzieła, która może jest spowodowana sympatią do samej postaci Krzysztofa Krawczyka, odnoszę wrażenie, że obcuję z biografią z fabryki biografii. Bierzemy trochę artykułów prasowych, rozmawiamy z paroma znajomymi i dodajemy odrobinę wpisów internautów mniej lub bardziej znanych, mieszamy i oto jest opowieść o człowieku - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA Polskie Radio 24 Krzysztof Krawczyk czytelnictwo biografia

Królikowska-Avis o swojej książce: dziś pytamy, czy zwyciężą wartości z dekalogu czy z rewolucji francuskiej

- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, dziennikarka, o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia POLSKA KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA Magdalena Złotnicka kontrkultura Rewolucja Francuska

Kazimiera Iłłakowiczówna: poetka tajemnicza

– Kazimiera Iłłakowiczówna była osobą dość tajemniczą: w okresie PRL postrzegano ją jako poetkę prowincjonalną, tylko niektórzy wiedzieli, że była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Kiedy zmarła w 1983 roku, otworzono jej testament, który spisała dużo wcześniej, i okazało się, że jej życie było bardziej skomplikowane, niż dotąd myśleliśmy – mówi historyk literatury dr Marek Klecel.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Kazimiera Iłłakowiczówna Józef Piłsudski poezja Trójka KULTURA

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks radio bez reklam rozwój dziecka