Polskie Radio
Section05

Lublin

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mijają 22 lata od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska literatura Wilno wspomnienie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) poezja dramat Czesław Miłosz

Ostatnia zbrodnia w więzieniu na Zamku Lubelskim

Z więzienia zarządzanego przez Gestapo Zamek Lubelski płynnie stał się więzieniem, które zapełniać swoimi wrogami zaczęło NKWD i UB. Do 1954 roku było tu więzienie i katownia ubecka. Od wiosny 1945 roku torturowano i przetrzymywano tu głównie członków podziemia antykomunistycznego. 13 stycznia 1954 roku więzienie na Zamku Lubelskim zostało zlikwidowane. 
Zobacz więcej na temat:  stalinizm PRL okupacja niemiecka zbrodnie wojenne bezpieka procesy polityczne historia Polski

Projekt „W muzeach”. Cyfrowa przestrzeń, która łączy zbiory i ludzi

Projekt „W muzeach” pokazuje, że cyfrowa przestrzeń może łączyć różne instytucje i ich zbiory w jednym miejscu. Dzięki oddolnej inicjatywie kilku muzeów użytkownicy z całego świata mają dostęp do eksponatów zarówno z wystaw, jak i z muzealnych magazynów, odkrywając historie niedostępne w tradycyjnym zwiedzaniu. Inicjatywy związane z digitalizacją dziedzictwa kulturowego realizowane są w Polsce od lat, jednak projekt „W muzeach” stanowi przykład działania, które wyróżnia się na tle innych. Powstał jako odpowiedź na realną potrzebę współdziałania i stworzył przestrzeń, w której zasoby kultury z różnych muzeów stają się dostępne w jednym miejscu w sposób prosty, zrozumiały i bezpłatny.
Zobacz więcej na temat:  muzeum zabytki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Lubuskie Szczecin Łańcut Warszawa dzieciństwo kultura żydowska kultura antyczna

"Monachijczycy" w Muzeum Narodowym w Lublinie

Monachium stało się dla wielu polskich artystów XIX wieku przestrzenią twórczej wolności i rozwoju. Wystawa "Monachijczycy. Gierymscy, Stryjeńska, Wierusz-Kowalski, Chełmoński i inni" na Zamku Lubelskim przypomina, jak ważnym etapem w historii polskiej sztuki była monachijska kolonia malarska - środowisko, które skupiło wybitnych twórców i pozostawiło bogaty dorobek prezentowany dziś w imponującej skali. Gośćmi audycji "Między sztukami" byli dr Beata Skrzydlewska z-ca dyr. Muzeum Narodowego w Lublinie oraz dr Andrzej Frejlich, współkurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo polskie

Akcja "Polska na TAK!". Z okazji Święta Niepodległości w Lublinie odsłonięto mural

11 listopada w Lublinie odbył się wielki finał akcji "Polska na TAK!", czyli wspólnego projektu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, który pokazuje Polskę pełną energii, pasji i nowoczesnego patriotyzmu. W ramach akcji, dokładnie o godz. 11.11, przy ulicy Zamojskiej w Lublinie odsłonięto mural, którego autorem jest artysta wizualny Mateusz Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości

"Polska na TAK!". Zapraszamy na koncert w Lublinie

Koncert "Polska na TAK!" w Lublinie to finał ogólnopolskiej akcji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, promującej ludzi i miejsca, którymi warto się pochwalić. Muzyczne widowisko będzie można zobaczyć 11 listopada na Placu Zamkowym w Lublinie oraz na antenach TVP. Transmisja będzie dostępna także na portalu PolskieRadio24.pl, a o 20:00 koncertu będzie można wysłuchać w radiowej Jedynce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o koncercie i artystach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koncert 11 listopada Święto Niepodległości TVP Polskie Radio