Polskie Radio
Section05
Lublin

Cztery polskie miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast - w sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu miast aspirujących do tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa Unia Europejska miasto Katowice Kołobrzeg Bielsko-Biała

"Ja jestem tak zwany niechciany fotograf". Edward Hartwig i przypadki w życiu artysty

– Pochodzę z rodziny fotograficznej i muszę powiedzieć, że mnie ta fotografia wcale nie bawiła i nawet nie interesowała. To jest tak zwane zło konieczne – mówił Edward Hartwig w 1989 roku, po niemal siedmiu dekadach pracy artystycznej. Fotograf nie ukrywa, że wybór zawodu został w zasadzie na nim wymuszony wskutek bolesnej rodzinnej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  Edward Hartwig fotografia HISTORIA historia Polski Moskwa Warszawa

Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy

– Otrzymany przez nas kompozyt, który składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych, jest tak dobrany, że działa na zęby antybakteryjnie, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba – opisuje dr hab. Ewa Skwarek z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan higiena zdrowie medycyna innowacyjność innowacje

Ruszyła budowa obwodnicy Dzwoli. Prace potrwają do 2025 roku

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w czwartek budowa blisko 3-kilometrowej obwodnicy Dzwoli (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformowała GDDKiA. Zakończenie robót zaplanowano w 2025 r. Lubelski oddział GDDKiA podał, że budowana obwodnica Dzwoli będzie miała ok. 2,7 km, zostanie poprowadzona nowym śladem i ominie miejscowość od północy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi GDDKiA Łódź inwestycje budowa