Polskie Radio
Section05
Lublin

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa

WYBORY SAMORZĄDOWE Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydentów największych miast [LISTA]

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. Prezentujemy listę kandydatów na włodarzy najważniejszych wojewódzkich polskich miast.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2024 polityka wybory samorządowe 2024 Kraków Łódź Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk Katowice Szczecin Bydgoszcz Zielona Góra Opole Kielce Białystok Rzeszów Olsztyn regiony dolnośląskie śląskie opolskie małopolskie mazowieckie kujawsko-pomorskie zachodniopomorskie wielkopolskie świętokrzyskie lubelskie lubuskie pomorskie podkarpackie podlaskie warmińsko-mazurskie łódzkie kandydaci wybory samorządowe

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl

TYLKO U NAS Drogowcy kontra zima. Dlaczego łatanie dziur nawet w mroźne dni jest dziś standardem?

Nie od dziś wiadomo, że okres zimowy nie służy nawierzchniom dróg. Ujemne temperatury w nocy i dodatnie w ciągu dnia powodują, że nawierzchnie ulic ulegają szybszej degradacji. Dla kierowców to koszmar. Drogowcy już nie czekają z łataniem dziur do wiosny, jak kilkanaście lat temu. Sprawdziliśmy, dlaczego ruszają do pracy nawet w czasie mrozów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia GDDKiA Kraków drogi

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska książki Kielce Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mija 20 lat od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska literatura Wilno wspomnienie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) poezja dramat Czesław Miłosz