Polskie Radio
Section05
Madryt

Wielotysięczne wiece w Madrycie. Protestowano przeciwko amnestii wobec katalońskich separatystów

Kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w Madrycie w wiecach przeciwko amnestii dla katalońskich separatystów. Według policji, na protest w stolicy Hiszpanii przyszło ok. 45 tys. osób. Byli wśród nich szef Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo, były premier Mariano Rajoy oraz gubernator obwodu madryckiego Isabel Diaz Ayuso.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt katalonia protest demonstracje społeczeństwo

Niespokojnie w Hiszpanii. Lewica z Katalonii obawia się wojskowego zamachu stanu

Agencja EFE poinformowała, że Niepodległościowa Republikańska Lewica Katalonii (ERC), będąca w sojuszu z socjalistycznym premierem Pedro Sanchezem, zwróciła się do minister obrony Margarity Robles o zbadanie "ruchów skrajnie prawicowych" w hiszpańskiej armii w obawie przed "wojskowym zamachem stanu w celu doprowadzenia do dymisji rządu" za paktowanie z separatystami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Madryt katalonia zamach

Zamieszki w Madrycie. Manifestanci starli się z policją

Przeciwnicy centrolewicowego rządu Hiszpanii Pedro Sancheza starli się w poniedziałek wieczorem z policją pod madrycką siedzibą kierowanej przez niego partii socjalistycznej (PSOE) podczas manifestacji przeciwko planowi władz tego kraju objęcia amnestią separatystów z Katalonii. W zamian premier liczy na poparcie swojego trzeciego rządu przez katalońskich secesjonistów.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania protest policja Madryt rząd ŚWIAT Europa

Hiszpania przedłuża obowiązywanie alertu antyterrorystycznego. Środki bezpieczeństwa związane z ryzykiem zamachów

Rząd Hiszpanii ogłosił utrzymanie czwartego w pięciostopniowej skali poziomu zagrożenia terrorystycznego, a także nakazał wzmocnienie środków bezpieczeństwa przed ewentualnym atakiem zamachowców. Ma to związek z wojną Izraela z palestyńskim ugrupowaniem terrorystycznym Hamas.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo policja terroryzm Bliski Wschód Izrael