Polskie Radio
Section05
mieszkanie dla młodych

Eksperci: założenia przyszłorocznego budżetu w znacznym stopniu zależą od otoczenia zewnętrznego

Przyszłoroczny budżet państwa jest dość optymistyczny jak na okoliczności zewnętrzne, ale dobrze, że urealniono go w stosunku do wcześniejszych założeń, choćby w kwestii inflacji. Ma on szansę na realizacji, jeśli nie dojdzie do jakichś nieprzewidzianych szoków związanych z eskalacją wojny na Ukrainie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski oszczędzanie inflacja deficyt budżetowy dług publiczny

Eksperci: szansa na własne mieszkanie jest ważna dla polskiej demografii

Każde rozwiązanie, które może ułatwić nabycie pierwszego mieszkania, a zwykle dotyczy to ludzi młodych przed 45 rokiem życia, jest dobre, bo pozwala się usamodzielnić, często zdecydować o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyr. Biura strategii Rynkowych PKO BP i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo inwestycje

Prezes BGK: doinwestowanie państw Europy Środkowowschodniej, to jedyny przepis na rozwój unijnej gospodarki

Jeśli UE jako wspólny projekt ma się rozwijać, to powinna mieć spójną gospodarkę. Tymczasem państwa Europy środkowowschodniej są mocno niedoinwestowane. Gdy silne zachodnie gospodarki w kryzysie zaczynają myśleć tylko o sobie, wtedy UE staje się niestabilnym tworem dwóch prędkości. W takim wypadku inwestorzy zagraniczni odpływają do bezpiecznej amerykańskiej przystani z rosnącymi stopami procentowymi - powiedziała w audycji "Rządy Pieniądza" Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Mieszkanie Plus samorząd Trójmorze Kongres 590

Ilu młodych ludzi kupiło mieszkania w III kwartale? Są wyniki najnowszego raportu

Osoby poniżej 30. roku życia zawarły 11 proc. transakcji zakupu mieszkań w Polsce w III kwartale br.; młodzi borykają się z brakiem zdolności kredytowej i odczuwają wzrost stóp procentowych - wynika z opublikowanego raportu. Najczęstszym powodem zakupu nieruchomości są inwestycje - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mieszkanie Plus mieszkanie deweloper budownictwo kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny

Eksperci: powinniśmy rozwijać przede wszystkim budownictwo czynszowe

Tanie kredyty dla młodych nie rozwiążą problemu dostępności mieszkań. Należy rozwijać tanie budownictwo czynszowe realizowane w samorządach. Pytanie też kto miałby zapłacić ostatecznie za tani kredyt współfinansowany przez BGK. Wygląda na to, że inni podatnicy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza":  Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji  Lewiatan. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura budownictwo kredyt hipoteczny

Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa, miasta z ofertą dla Polaków wracających z emigracji

Pomysł na nowe, atrakcyjne miasto oparłem na trzech filarach: budowie mieszkań, prosperującym rynku pracy oraz ekologii w szerokim rozumieniu, czyli budowaniu wspólnoty lokalnej, sąsiedzkiej, jak również dbałości o zasoby naturalne. Spojrzałem inaczej na naszą lokalizację pomiędzy Krakowem a Katowicami. Do tej pory postrzegano tę okoliczność jako problem. Ja wyeksponowałem atuty naszego położenia – mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa mieszkanie praca rynek pracy samorząd ekologia miasto przyszłości miasto Małgorzata Frydrych

Polacy ostrożniejsi z braniem kredytów na mieszkania. Wzrost tylko w kredytach o stałej stopie

W I kw. br. banki udzieliły 47,8 tys. kredytów mieszkaniowych, ponad 25 proc. mniej niż w IV kw. 2021 r. - wynika z raportu AMRON-SARFiN. 75 proc. nowo udzielonych kredytów stanowiły kredyty o stałej stopie. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy bank centralny stopy procentowe stopy rynkowe depozyt oprocentowanie banki

Rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Buda: gwarancja może objąć do 20 proc. wartości nieruchomości

- Program "Mieszkanie bez wkładu własnego", który ruszy 26 maja to oferta dla tych, którzy chcą zakupić pierwsze mieszkanie, a w niektórych przypadkach i drugie - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. BGK ma gwarantować wkład własny do 20 proc. wartości nieruchomości, a maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie Mieszkanie Plus kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt BGK nieruchomości NBP stopy procentowe stopy rynkowe społeczeństwo

Tanie mieszkania dla młodych i...dla prezydenta Opola. Wcześniej mówił o "patologii"

Zaledwie w ubiegłym roku prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na Campusie Przyszłości mówił o ty, że mieszkania kupują nie ci, którzy ich potrzebują, tylko ci, którzy próbują gdzieś uciec przed zbyt wysoką inflacją, chcą zainwestować pieniądze. Jak przyznał, patologia na tym rynku jest bardzo obecna. Mówił też, że miejska spółka w jego mieście buduje tanie mieszkania dla młodych, których nie stać na kredyt. Okazuje się, że Wiśniewski sam kupił jedno z takich mieszkań od podległej sobie spółki. Sprawę opisuje lokalny serwis Nowa Trybuna Opolska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka samorząd mieszkanie Opole nieruchomości

Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi wpisów do ksiąg wieczystych? Warchoł: rząd może to zrobić już w maju

Projekt, którego efektem ma być skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej trafił do wykazu prac rządu. Jak wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przepisy te mają ulżyć kredytobiorcom i powinny trafić na posiedzenie rządu w ciągu miesiąca. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości Marcin Warchoł POLSKA deweloper budownictwo mieszkanie

Konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw. rozstrzygnięty. Do realizacji wybrano 38 prac

Rozstrzygnięto konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Polityki Regionalnej. Dodano, że ich autorzy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektów budowlanych. Jak wskazał resort, jury konkursowe wybrało we wtorek 38 prac.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości budowa mieszkanie Mieszkanie Plus