Polskie Radio
Section05
mieszkanie dla młodych

Piotr Słotwiński: obecnie w Irlandii pracuje się by opłacić mieszkanie

Ekonomia staje się dominującym czynnikiem powrotów Polaków z Irlandii. Pracy nie brakuje ale mamy w Irlandii ogromny kryzys mieszkaniowy. Brakuje mieszkań na wynajem a ceny najmu pochłaniają znaczną część pensji. Ceny kupna są bardzo wysokie. Praktycznie pracuje się po to by opłacić mieszkanie, co mija się z celem emigracji – mówi Piotr Słotwiński, dziennikarz, autor najstarszego bloga polonijnego w Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Irlandia mieszkanie rodzina na swoim rodzina ekonomia ekonomia społeczna praca kryzys kryzys gospodarczy kryzys finansowy kryzys migracyjny kryzys w strefie euro Małgorzata Frydrych

Eksperci: kredyt na 2 procent jest szansą na zakup mniejszych mieszkań

Boom na kredyty na 2 procent spowoduje wzrost cen mieszkań oferowanych tak na rynku pierwotnym jak i wtórym. W kolejnych latach zainteresowanie rządowym programem "Pierwsze Mieszkanie" będzie bardziej rozłożone czasie, co jednak nie oznacza, że ceny mieszkań nie będą nadal rosły. Mniejsza liczba nowych pozwoleń na budowę, to też na najbliższe lata prognostyk na wzrost cen mieszkań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek od nieruchomości składka zus inwestycje budownictwo

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek pit fundusze inwestycyjne

Oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Minister Buda o programie "Bezpieczny kredyt"

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinna nastąpić pod koniec sierpnia tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem, jeżeli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", to jeśli wstrzyma się z zakupem do końca sierpnia będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

Można już wziąć bezpieczny kredyt 2 proc. Minister Buda: własne mieszkanie staje się realną możliwością

Własne M staje się realną możliwością. Prostota programu Pierwsze Mieszkanie oraz korzyści finansowe z nim związane pozwalają przypuszczać, że będzie się cieszył znaczną popularnością - stwierdził szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Od poniedziałku, 3 lipca można składać w siedmiu bankach wnioski o kredyt z tego programu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

Eksperci: jest więcej sposobów wsparcia mieszkalnictwa niż dopłaty do kredytów z licznymi warunkami

 Problem mieszkaniowy w Polsce jest i dotychczas nie udało się go rozwiązać żadnemu rządowi. Raczej jest wątpliwe aby program bezpieczny kredyt na 2 proc. istotnie to zmienił. Jego dostępność jest zbyt ograniczona choćby wobec osób, które chciałyby kupić większe mieszkanie. Może lepiej byłoby rozwijać budownictwo komunalne i socjalne i więcej zainwestować w komunikację i uporządkować plany zagospodarowania przestrzennego – pytali i oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Maciej Bukowski z Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo kredyt mieszkaniowy banki

Prof. Henryk Domański: PiS sprawdził się jako partia, która dotrzymuje obietnic

- Być może młodzi wolą Zjednoczoną Prawicę ze względu na obietnicę kredytów mieszkaniowych, która akurat do nich dociera. PiS jest tutaj najbardziej wiarygodny i on się sprawdził, jako partia, która dotrzymuje obietnic - mówił prof. Henryk Domański w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański sondaże sondaż socjologia społeczeństwo Donald Tusk Platforma Obywatelska węgiel Jerzy Jachowicz

Eksperci: trzeba zwiększać szanse Polaków na własne mieszkanie, ale dostęp do taniego kredytu nie wystarczy

Od dziesiątków już lat zmagamy się przede wszystkim z problemem braku mieszkań. I to przede wszystkim ten aspekt trzeba poprawić – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkanie mieszkania na wynajem Mieszkanie Plus inwestycje

Eksperci: pomoc w zakupie mieszkania powinna wspierać oszczędzanie i walkę z patodeweloperką

Powinniśmy przede wszystkim zwalczać praktyki patodeweloperów a nie tworzyć programy mieszkaniowe, które są w założeniu słuszne to na koniec wspierają firmy budujące małe mieszkania i dyktujące bardzo wysokie ceny – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz z SGH. Z kolei dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych proponował wspieranie przez państwo najmu mieszkań dającego większą elastyczność młodym ludziom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania na wynajem budownictwo

Minister Waldemar Buda: jesteśmy zdecydowani wesprzeć młodych w zakupie pierwszego własnego mieszkania

Jesteśmy gotowi przeznaczać dopłaty kredytów mieszkaniowych dla młodych nawet 800 mln zł rocznie. W tym roku będzie to 100 mln zł bo realnie umowy kredytowe będą podpisywanie w sierpniu, wrześniu. Oczywiste jest, że na dopłaty do kredytów dla młodych złoży się całe społeczeństwo, ale jest to kwestie wyboru preferencji a mieszkanie jest kluczową sprawą także dla poprawy demografii. Będziemy program uszczelniać tak, aby uniemożliwić jakiekolwiek wyłudzenia. Nie przewidujemy też wsparcia dla tych, którzy już mają choćby malutkie mieszkanie, bo oni sobie poradzą gdy będzie im potrzebne większe - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania Mieszkanie Plus Waldemar Buda kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa Ministerstwo Rozwoju