Polskie Radio
Section05
milicja

Białoruś: 245 zatrzymanych w drugim dniu obchodów Dnia Wolności

Funkcjonariusze białoruskich służb uniemożliwili zorganizowanie w Mińsku demonstracji upamiętniającej 103. rocznicę ogłoszenia niezależności Białorusi. Zatrzymanych zostało co najmniej 245 osób, które chciały świętować jubileusz proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Tymczasem tylko w piątek skazano 150 osób, głównie zatrzymanych podczas pierwszego dnia obchodów 25 marca. Większość otrzymała kary kilkunastu dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe

Kampania przeciw Polakom na Białorusi. Przeszukania, areszty, sprawa karna ws. "rehabilitacji nazizmu"

Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną wobec Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków oraz wobec innych polskich aktywistów. Milicjanci wkroczyli do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie i przeszukali mieszkania kilku polskich działaczy. Zatrzymany został między innymi Andrzej Poczobut. Sprawa karna ma dotyczyć "rehabilitacji nazizmu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polonia

Białoruś: kolejne represje wobec Polaków. Funkcjonariusze w kominiarkach zatrzymali Andrzeja Poczobuta

Dziś rano funkcjonariusze pojawili się w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował później, że polski działacz został zatrzymany. Milicja wkroczyła również do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Funkcjonariusze zapukali też do Marii Tiszkowskiej, polskiej liderki w Wołkowysku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polonia

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN ZSRR UB SB milicja Tadeusz Płużański

"OMON jest odważniejszy, kiedy na protestach jest mniej osób". Wicedyrektor telewizji Biełsat o sytuacji na Białorusi

Na Białorusi w 20. dniu powyborczych protestów, akcje opozycji miały lokalny charakter. W Mińsku zorganizowano kilka łańcuchów solidarności. W centrum stolicy zgromadzono milicyjny OMON, żołnierzy wojsk wewnętrznych i samochody więźniarki do przewozu osób zatrzymanych. W Polskim Radiu 24 wydarzenia te komentował wicedyrektor TV Biełsat Aleksiej Dzikawicki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa wybory na Białorusi Biełsat Polskie Radio 24 Piotr Wąż Aleksander Łukaszenka milicja protest demonstracje manifestacje

"Proces tortur i znęcania się psychicznego". Relacja Polaka zwolnionego z białoruskiego aresztu

Obywatel Polski Kacper Sienicki został zatrzymany w Mińsku 9 sierpnia gdy wychodził z kolegą z kawiarni. W rozmowie z Polskim Radiem mówi, że najtrudniejsze były pierwsze godziny po zatrzymaniu. Przepełnione cele w aresztach, brak jedzenia i bicie zatrzymanych. Tak opisują pobyt w aresztach i na posterunkach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś protest milicja zatrzymanie Aleksander Łukaszenka