Polskie Radio
Section05
nazizm

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Żaryn: to była zbrodnia podyktowana ideologią

- Wołodymyr Zełenski jest odważnym człowiekiem i myślę, że stać go dzisiaj na odwagę zakończenia sporu polsko-ukraińskiego. Chodzi nie tylko o gesty, ale i realne kroki, wśród których byłoby potępienie zbrodni jednoznacznie nazwanej ludobójstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina II wojna światowa nacjonalizm nazizm Wołyń Krzysztof Świątek HISTORIA

Antysemityzm w Niemczech. "Spiegel" zwraca uwagę na nazistowskie pochodzenie. "Wielu nie chce sobie tego uświadomić"

W Niemczech "gotowość do zastanowienia się, czy we własnym myśleniu można znaleźć antysemickie wzorce, nie jest szczególnie wyraźna" - napisała dziennikarka "Spiegla" Susanne Beyer w artykule pt.: "Jesteśmy ludźmi o nazistowskim pochodzeniu". Nawiązała w ten sposób do antysemickiego skandalu na wystawie "documenta". Zwróciła uwagę, że "zbyt wielu Niemców wciąż nie chce sobie uświadomić, że również ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie przyczynili się do tego, że narodowy socjalizm funkcjonował tak, jak funkcjonował". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm społeczeństwo Żydzi nazizm

Siedmioletni Romek Lenczewski. "Ofiara nazistów. Pochowany po blisko 80 latach"

Historia Romualda Lenczewskiego, siedmioletniego chłopca, zastrzelonego przez nazistów 5 października 1943 roku, znalazła swój finał dopiero w 2022 roku. Niedawno odbyły się uroczystości pogrzebowe chłopca. – Obecna była najbliższa rodzina i władze Instytutu Pamięci Narodowej w sporej delegacji, byli ludzie, którzy odnaleźli szczątki – nasi antropolodzy, archeolodzy – mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Tomasz Trzaska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN II wojna światowa historia Polski nazizm ekshumacja pogrzeby mogiła wieś

"Niechciana stołeczność". Przestrzeń Krakowa w czasach niemieckiej okupacji

W krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest wystawa "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945". Ukazuje ona, w jaki sposób niemiecki zaborca symbolicznie zagarniał przestrzeń miasta, które Hitler uznał za "prastare miasto niemieckie" i które miało zostać zamienione we wzorowe Stadt Krakau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka wystawa Kraków historia Polski II wojna światowa nazizm

77. rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen. "Zadbać o pamięć dla przyszłych pokoleń"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin w liście z okazji przypadającej dziś 77. rocznicy wyzwolenia zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen podkreśla, że dla Polski pamięć o Gusen, ma szczególne znaczenie, gdyż większość jego więźniów i ofiar stanowili Polacy. Wskazuje obowiązek pamiętania ich historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Powstanie Warszawskie II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego HISTORIA nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Proces za "urodziny Hitlera". Prokuratura żąda kar bezwzględnego więzienia

W czwartek przed sądem ponownie stanęło sześcioro uczestników "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera z maja 2017 roku. Prokuratura zażądała kar bezwzględnego więzienia dla wszystkich oskarżonych. - Z dowodów, które przeprowadzone zostały w toku postępowania, jednoznacznie wynika, że oskarżeni podobnych zachowań dopuszczali się w przeszłości - argumentowała prokurator Agnieszka Marcińczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd regiony Śląsk TVN Adolf Hitler nazizm

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

Prezydent Kaczyński o Powstaniu Warszawskim: "Jeden z najbardziej heroicznych czynów II wojny światowej"

- Niepodległości uzyskanej w roku 1918, obronionej w 1920, broniliśmy także w 1944 roku w Warszawie. To była walka podjęta po to, żeby Polska pozostała wolna. To nie jest święto martyrologii, tylko święto odwagi. Nam przyszło żyć w takim kraju, w którym ta odwaga jest potrzebna i nic na to nie poradzimy - podkreślał Lech Kaczyński w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Lech Kaczyński

Brutalna napaść Rosji na Ukrainę. Mer Lwowa: kraj nazistowski, powinien zostać zupełnie odizolowany

- Chciałbym jasno podkreślić, że ten kraj (Rosja) musi być zupełnie odizolowany. Współpracujący z Rosją, z organizacjami sportowymi, kulturalnymi, kolaborują z nazistami. Musi dojść do absolutnej izolacji tego kraju. Rosjanie muszą zapłacić jak najwyższą cenę, tak abyśmy my mogli przetrwać - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni nazizm

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne