Polskie Radio
Section05
niepodległość

"Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii"

Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Mariano Rajoy Barcelona Madryt Carles Puigdemont referendum w Katalonii niepodległość

Hiszpania: Święto w cieniu kryzysu

W czwartek w Hiszpanii świętowano Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchodach położył się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr hab. Anną Sroką z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania referendum w Katalonii niepodległość referendum

Europejskie instytucje apelują ws. Katalonii

Szef Rady Europejskiej zaapelował do premiera Katalonii, by nie ogłaszał niepodległości tego regionu. Konsekwencje takiej decyzji mogą być fatalne - mówił Donald Tusk, występując w Komitecie Regionów w Brukseli. Także Komisja Europejska zaapelowała ponownie we wtorek o podjęcie dialogu między władzami w Madrycie a separatystami z Katalonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość Komisja Europejska Donald Tusk

"Rozbijanie takiego kraju to nie jest głupota, a sabotaż"

– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Mariano Rajoy niepodległość

100-lecie powstania Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera

Armia Polska została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji dekretem prezydenta Raymonda Poincaré. Liczyła około 70 tys. osób. Została uznana przez państwa Ententy za „samodzielną, sojuszniczą i jedyną współwalczącą armię polską”. O armii generała Hallera mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Józef Haller niepodległość II Rzeczpospolita