Polskie Radio
Section05
niepodległość

Parlament Katalonii za niepodległością. Madryt przejmuje władzę

W stolicy Katalonii regionalny parlament zagłosował za niepodległością regionu. Głosowanie było tajne. Niedługo później hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez Madryt władzy w Katalonii. Do Barcelony przybyło ponad dwustu opowiadających się za secesją burmistrzów. Burmistrzowie żądali od Carlesa Puigdemonta, by nie zszedł z obranej drogi i ogłosił niepodległość Katalonii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość

Niepodległość Katalonii. Co zdecyduje hiszpański Senat?

W hiszpańskim Senacie odwleka się głosowanie zgody na zawieszenie katalońskiej autonomii. Z ostatnich informacji wynika, że senatorowie przegłosują zgodę nie wcześniej niż o 15.00. Tymczasem w Barcelonie o godz. 14 rozpoczęła się sesja regionalnego parlamentu. W porządku obrad katalońskiego parlamentu zaplanowano głosowanie nad wnioskiem ws. ogłoszenia niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT katalonia Hiszpania niepodległość

Katalonia: Czy dojdzie do ogłoszenia niepodległości?

Podczas gdy Madryt ogłasza zawieszenie autonomii Katalonii, Katalonia twierdzi, że nie uznaje zawieszenia i powołuje się na referendum, którego nie uznaje Madryt. Dla separatystów katalońskich referendum jest jednak punktem wyjścia dla choćby jednostronnego ogłoszenia niepodległości. O trudnej sytuacji w Hiszpanii mówiła w Polskim Radiu 24 iberystka dr Katarzyna Kacprzak (Uczelnia Vistula).
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania referendum w Katalonii niepodległość

"Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii"

Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Mariano Rajoy Barcelona Madryt Carles Puigdemont referendum w Katalonii niepodległość

Hiszpania: Święto w cieniu kryzysu

W czwartek w Hiszpanii świętowano Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchodach położył się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr hab. Anną Sroką z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania referendum w Katalonii niepodległość referendum

Europejskie instytucje apelują ws. Katalonii

Szef Rady Europejskiej zaapelował do premiera Katalonii, by nie ogłaszał niepodległości tego regionu. Konsekwencje takiej decyzji mogą być fatalne - mówił Donald Tusk, występując w Komitecie Regionów w Brukseli. Także Komisja Europejska zaapelowała ponownie we wtorek o podjęcie dialogu między władzami w Madrycie a separatystami z Katalonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość Komisja Europejska Donald Tusk