Polskie Radio
Section05
NRD

30. rocznica wyprowadzenia rosyjskich wojsk z Polski. Szef MON: to ważny punkt w naszej historii

- Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna i robimy wszystko, żeby Polska nadal była wolna. W związku z tym to, co wydarzyło się 30 lat temu, wyprowadzenie wojsk Rosji sowieckiej z Legnicy, z Polski jest ważnym punktem w naszej historii - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Legnica Armia Czerwona wojsko Rosja NRD

Czy Polska rzeczywiście zrzekła się reparacji? Ekspert przedstawił dowody, które przeczą tej tezie

Zarówno strona niemiecka, jak i polska opozycja zgodnie utrzymują, że sprawa reparacji pozostaje już dla naszego państwa sprawą zamkniętą. Swoją opinię opierają na ustaleniach z 1953 r. i rzekomym zrzeczeniu się reparacji od NRD. Z kolei pracujący przy polskim raporcie inżynier Józef Menes podkreśla, że reparacje były nałożone na Niemcy, a nie - co niezwykle istotne - na Niemiecką Republikę Demokratyczną. Ponadto to rada państwa miała prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji. Dzisiaj można postawić pytanie, czy wspomniana uchwała w ogóle istnieje?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Bez Przedawnienia II wojna światowa NRD HISTORIA społeczeństwo

70. rocznica wydania przez rząd PRL oświadczenia w sprawie rezygnacji z reparacji wojennych

Dokładnie 70 lat temu, 23 sierpnia 1953 roku, Rada Ministrów PRL złożyła oświadczenie w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W dokumencie tym rząd Bolesława Bieruta ogłaszał, że Polska zrzeka się roszczeń dotyczących spłaty przez Niemcy odszkodowań za wyrządzone Polsce zbrodnie podczas II wojny światowej. Dokument budzi duże kontrowersje, a jego ważność podważają badacze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL ZSRR NRD konferencja poczdamska reparacje wojenne Bolesław Bierut

Kulisy zabójstwa ks. Blachnickiego. Woyciechowski: w operację "Yon" były zaangażowane służby z NRD i agent KGB

- Gontarczykowie zostali ewakuowani z udziałem i pomocą wywiadu cywilnego PRL. Najprawdopodobniej w operację "Yon" były zaangażowane także służby z NRD i wysoko postawiony agent KGB w niemieckim kontrwywiadzie - mówi politolog, publicysta i ekspert ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby specjalne Franciszek Blachnicki Kościół katolicki NRD KGB

Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci po wojnie współpracował ze STASI

Karl Camillo Ehrlich - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci był po wojnie współpracownikiem kontrolowanej przez Moskwę wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa STASI - poinformował szef Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi Ireneusz Maj w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne okupacja niemiecka NRD zimna wojna dzieci

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

Rozliczanie niemieckich zbrodni. W 2021 roku przed sądem stanęli funkcjonariusze obozów koncentracyjnych

W mijającym roku rozpoczęły się w RFN dwa głośne procesy funkcjonariuszy niemieckich obozów koncentracyjnych: 96-letniej byłej sekretarki i 100-letniego byłego strażnika. Jak przyznał rzecznik niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości, "doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa HISTORIA NRD sąd

"Świadomie i dobrowolnie pomagał w okrutnym zamordowaniu ponad 3 tys. ludzi". Rusza proces byłego strażnika SS

W czwartek w Brandenburg an der Havel rozpoczyna się proces 100-letniego Josefa S., któremu zarzuca się, że jako strażnik SS w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen świadomie i dobrowolnie pomagał w okrutnym zamordowaniu ponad 3 tys. ludzi. W 1944 roku zamordowany został tam komendant główny Armii Krajowej Stefan "Grot" Rowecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy NRD HISTORIA II wojna światowa Europa