Polskie Radio
Section05
optymizm

Czy optymizmu można się nauczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Czym jest optymizm? Kim jest optymista? Czy to człowiek, który cały czas się śmieje i przeżywa tylko przyjemne rzeczy? Oczywiście, że nie! Optymista to nie jest superman, to człowiek taki jak inni. I o tym, kim jest optymista i czy optymizmu można się nauczyć, mówiła w "Zagadkowej niedzieli" Anna Hildebrandt-Mrozek: podróżniczka, fotografka i pisarka, ale także edukatorka psychologii pozytywnej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA optymizm psychologia emocje dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

Co ma ołówek do dobrego humoru, czyli jak się dobrze nastroić na cały dzień?

Naukowcy uważają, że zdecydowanie za mało się uśmiechamy, że nasze nastawienie do życia jest zbyt ponure i pozbawione radości. Okazuje się jednak, że swoim nastrojem można kierować, że dużo zależy od nas samych. W jaki sposób sprawić, by dzień był lepszy i byśmy spoglądali na świat z uśmiechem?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA radość joga śmiechu optymizm Aleksandra Plewka Radosław Nałęcz Karol Gnat Trójka

Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?

Pomysł Dnia Dobrych Wiadomości (8 września) powstał w środowisku artystyczno-literackim Salonu 101 założonego przez Małgorzatę Bocheńską. Jego celem jest promowanie Polski i Polaków jako ludzi twórczych i życzliwych. To bardzo się przyda, gdyż jesteśmy jednak uważani za pesymistów i narzekaczy. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo badania optymizm wiadomości Michał Kowarski Karol Gnat Trójka

Z nadzieją patrzeć w przyszłość? Naucz się optymistycznego myślenia

U progu nowego roku podejmujemy postanowienia i planujemy zmiany. To moment przełomowy dla wielu z nas. Dla części wiąże się on jednak ze stresem i obawą, że nie uda nam się podołać nowym założeniom. Jak usłyszeliśmy w audycji "Leniwe przedpołudnie", pomóc może w tym pozytywne myślenie i wiara, że ze wszystkim sobie poradzimy. Jak przekonywała gość Anny Popek, to szczególnie ważne w czasie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo psychologia optymizm Anna Popek

CBOS: wyborcy PiS i Kukiz'15 to najwięksi optymiści

Jak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, największymi optymistami są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwośći oraz Kukiz'15. Najgorsze nastroje panują wśród elektoratu partii opozycyjnych: PO, PSL i Wiosny. Z badania CBOS wynika również, że nastroje ogółu społeczeństwa są obecnie najlepsze od 1996 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA optymizm społeczeństwo Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Wiosna Roberta Biedronia PSL CBOS sondaż