Polskie Radio
Section05
Polityka zagraniczna Polski

"Polska jest dla USA stabilnym partnerem". Marszałek Sejmu spotkała się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z delegacją doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, rozmowy dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa oraz wsparcia dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Kongres USA Stany Zjednoczone Elżbieta Witek Rosja Ukraina wojna 2023 Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-amerykańskie polityka

Szef MSWiA: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia żądają opuszczenia Białorusi przez Grupę Wagnera

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w liście do władz w Mińsku żądają opuszczenia Białorusi przez najemników z tzw. Grupy Wagnera oraz opuszczenia stref przygranicznych przez nielegalnych imigrantów - poinformował polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Grupa Wagnera Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Białoruś POLSKA polityka

Start Kołodziejczaka z list KO. Szef MSZ: główna partia opozycyjna uznaje, że można kwestionować sojusz z USA

W wywiadzie dla i.pl szef MSZ prof. Zbigniew Rau powiedział, że "w chwili, gdy Rosja dokonuje agresji zbrojnej na Ukrainę, główna partia opozycyjna w Polsce uznaje, że sojusz z USA można politycznie kwestionować, a może nawet nim handlować, bo do tego sprowadza się zaproszenie antyamerykańskiej Agrounii na listy wyborcze".
Zobacz więcej na temat:  Michał Kołodziejczak Platforma Obywatelska Polityka zagraniczna Polski bezpieczeństwo POLSKA polityka

Marcin Przydacz: potrzebny jest jak najbardziej intensywny i dobry dialog między Ukrainą i Polską

Potrzebny jest jak najbardziej intensywny i dobry dialog pomiędzy Kijowem i Warszawą dotyczący nie tylko spraw bezpieczeństwa, ale też kwestii gospodarczych i historycznych - powiedział w ukraińskim radiu Suspilne szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz relacje polsko-ukraińskie polityka Polityka zagraniczna Polski

Sejmowa komisja zaakceptowała czterech kandydatów na ambasadorów. Bogna Janke obejmie placówkę w Brazylii

Sejmowa komisja spraw zagranicznych podjęła decyzję w sprawie kandydatów na ambasadorów RP w kilku państwach. Pozytywnie oceniono wybór b. sekretarz stanu w KPRP Bogny Janke na ambasadora w Brazylii. Zarekomendowano też kandydatury Jędrzeja Kotarskiego, Jana Pawelca i Macieja Ruczaja na ambasadorów - odpowiednio - w Panamie, Angoli i na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Brazylia Sejm

Coraz większa szansa na wypłatę reparacji? Wiceszef MSZ: widzimy złamanie w niemieckiej klasie politycznej

Polscy ambasadorowie skierowali listy do wszystkich niemieckich ambasadorów na świecie ws. reparacji. - Mamy bardzo ciekawe reakcje różnych ambasadorów, widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej - powiedział w środę w TVP1 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Niemcy reparacje wojenne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa

Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy. Bezpieczeństwo jednym z głównych tematów rozmów

Bezpieczeństwo w regionie, gospodarcza współpraca dwustronna, a także sytuacja Polaków na Łotwie będą tematami środowego spotkania prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Edgarsa Rinkeviczsa. Będzie to pierwsza wizyta łotewskiego prezydenta w Warszawie od czasu jego zaprzysiężenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa prezydent Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski polityka Łotwa

PR24 Relacje polsko-ukraińskie. Budzisz: wizja braku jakichkolwiek sporów między państwami jest dziecinna

- Mamy dziecinne przekonanie, że w pewnym momencie nastąpi sielanka i nie będzie żadnych konfliktów i sporów, a strona ukraińska z wdzięczności za dostarczoną pomoc powinna zgadzać się ze wszystkim naszymi propozycjami. Jeśli ktoś ma taką wizję relacji międzypaństwowych, jest dzieckiem we mgle, które nie ma pojęcia jak to realnie funkcjonuje - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT polityka Polityka zagraniczna Polski

"To nigdy nie powinno mieć miejsca". Premier Morawiecki o wezwaniu polskiego ambasadora do MSZ Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że "wezwanie polskiego ambasadora - reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę - do ukraińskiego MSZ nigdy nie powinno mieć miejsca. Biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego Polska udzieliła Ukrainie, takie błędy nie powinny się zdarzać".
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Mateusz Morawiecki Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina POLSKA polityka

PR24 Serial "Reset". Prof. Ryba: pokazuje, że polityka rządu Tuska wobec Rosji była dużym błędem

- Gdybyśmy patrzyli na tę kwestię najbardziej życzliwie dla Donalda Tuska i jego rządu - że musiał się odnaleźć w światowej polityce ukierunkowanej na reset z Rosją - to przecież nie musiał się odnajdywać jako ten, który wspiera i przyspiesza te procesy. Bo one w sposób oczywisty były niekorzystne dla Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba. Gośćmi audycji byli także prof. Henryk Domański i prof. Jacek Reginia-Zacharski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Polityka zagraniczna Polski Rosja polityka