Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Taka miłość nie zdarza się co dzień. Reportaż "Motyle i nosorożce" [POSŁUCHAJ]

"Motyle i nosorożce" to historia o miłości, o którą niełatwo. O sile woli, wzajemnym zrozumieniu, które pozwalają - mimo przeszkód - zbudować wyjątkowy związek. Pełen uczucia i zrozumienia. Bohaterami reportażu są: Karina Kończewska, która jako nastolatka marzyła o karierze modelki lub koszykarki, i jej mąż Piotr – zakochany w morzu młody marynarz, najmłodszy kapitan żeglugi wielkiej w polskiej flocie, który... szuka ostoi na lądzie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Adam Bogoryja-Zakrzewski miłość pr poleca

Protest przewoźników na granicy z Ukrainą. Reportaż "Nie mamy wyboru" [POSŁUCHAJ]

24 lutego 2022 roku Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, ale tym razem na większą skalę niż w 2014 roku. Przez granicę uciekały przerażone ukraińskie kobiety i dzieci. Przygraniczne polskie miasta były ostoją dla uciekających, a polska granica pierwszym miejscem, w którym uchodźcy mogli poczuć się bezpiecznie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ukraina przejście graniczne pr poleca Beata Korbas protest

Muzyka, przyroda, cietrzewie i góry [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Michał Adamowicz jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i muzykiem. Przyroda jest dla niego inspiracją w twórczości muzycznej. Jest też autorem przyrodniczych filmów dokumentalnych. Ich głównym bohaterem są cietrzewie, w chwili obecnej bardzo rzadkie ptaki. Obserwuje i bada je od lat: ostatnie ich ostoje to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Tatry ornitologia Trójka pr poleca

Reportaż "Zapach macierzanki". Zioła i ich wpływ na nasze życie [POSŁUCHAJ]

Zioła, herbatki, napary i mikstury zawsze fascynowały ludzi i miały tajemniczy wpływ na ich życie. Pani Alina Chilkiewicz pamięta babciny strych, gdzie w półmroku wisiały płachty z ziołami. "Chodziłam tam jako dziecko, wdychałam zapach szałwii, pokrzywy, rumianku… ale najpiękniej pachniała macierzanka. Babcia parzyła z niej herbatkę". Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet pt. "Zapach macierzanki". 
Zobacz więcej na temat:  zioła natura Agnieszka Czyżewska-Jacquemet reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" [POSŁUCHAJ]

W ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl działa Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek. Siostra Gieńko jest ogólnopolską koordynatorką tak zwanej Adopcji Serca. Jak wygląda dziś praca misjonarza? Z jakimi wyzwaniami się wiąże? Czy zawsze jest satysfakcjonująca…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Afryka w moim sercu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki wolontariat Afryka adopcja Trójka pr poleca

Odnaleźć rodziny poległych żołnierzy. Reportaż "Ocalić od zapomnienia" [POSŁUCHAJ]

Reportaż przedstawia historię Doroty Nowakowskiej, młodej kobiety z Augustowa, która kilka lat temu zaczęła prowadzić fanpage "Ocalić od zapomnienia". Zaczęło się od Jerzego Raka, o którym przeczytała w mediach społecznościowych. Miał 21 lat, był żołnierzem AK, zginął z rąk bolszewika w lesie (Abramy w woj. mazowieckim). Pod postem był komentarz, że trzeba ten grób ocalić od zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska BohaterON historia Polski żołnierze II wojna światowa historia Polski pr poleca

Stypendium im. Jacka Stwory dla Aleksandry Sadokierskiej. Reportaż "Wynurzony z ciszy" [POSŁUCHAJ]

Po przerwie spowodowanej pandemią w tym roku przeprowadzono XXVI Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory skierowany do młodych reportażystów radiowych poniżej 35 roku życia. Pierwszą nagrodę, czyli stypendium im. Jacka Stwory, otrzymała Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Wynurzony z ciszy". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Melchiory reportaż Aleksandra Sadokierska reportaż w Jedynce pr poleca

Melchiory 2023. "Nie do wiary" - reportaż Jolanty Rudnik [POSŁUCHAJ]

Joanna Rudnik z Polskiego Radia Koszalin zdobyła główną nagrodę w kategorii "Reportaż roku" w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2023 za utwór "Nie do wiary". Reportaż przedstawia tragiczną wyprawę nurków do wraku zatopionego w 1945 roku na Bałtyku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Melchiory reportaż Jolanta Rudnik reportaż w Jedynce pr poleca

Szokująca eskalacja sąsiedzkiego konfliktu. Posłuchaj II części reportażu "Krowa"

W miejscowości Czadrów koło Kamiennej Góry już czwarty rok trwa konflikt sąsiedzki między paniami C. a państwem Paździorami, którzy hodują krowy. Z powodu skarg gospodarstwo przeszło w ciągu ostatnich czterech lat 247 kontroli, jedynie jedna z nich okazała się zasadna. Mimo tego sąsiadki wciąż oskarżają rolników, zarzucając im nawet przyczynianie się do śmierci sąsiadów. Czy wygrana przez państwa Paździorów sprawa sądowa położy kres eskalacji konfliktu?
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca

Ferdynand Goetel we wspomnieniach. "Goetel, post scriptum" - reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

"Goetel, post scriptum" to opowieść o ukochanej kobiecie Ferdynanda Goetla i dwójce ich dzieci. Przedwojenny pisarz, działacz polityczny i prezes PEN Clubu oraz Związku Zawodowego Literatów Polskich w 1943 roku został zawieziony przez Niemców do Katynia. Na własne oczy widział tysiące ekshumowanych ciał polskich oficerów, których wiosną 1940 roku zamordowali stalinowscy oprawcy.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel Maciej Jastrzębski Katyń II wojna światowa HISTORIA reportaż w Jedynce

Największe wyzwanie artystyczne Timura Karima. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Malarz Timur Karim wybrał Polskę jako swoją drugą ojczyznę. Mężczyzna urodził się w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, tam też ukończył liceum plastyczne. Studiował w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Repina w Sankt Petersburgu. Po studiach, w 1998 roku, wyjechał do Polski. Mieszka obecnie w Łańcucie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak malarstwo pr poleca

Chór szkolny. "Śpiewać każdy może" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Chóry szkolne to miejsca, gdzie można realizować swoją pasję, rozwijać talent, doskonalić się, artystycznie wyrażać siebie. To doskonała szkoła wytrwałości, odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole. Sprzyja zawiązywaniu przyjaźni i pielęgnowaniu jej. Dostarcza radości ze wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż reportaż w Jedynce chór śpiew pr poleca