Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Po Czarnym Proteście. Komentarze publicystów

„Jestem przeciwnikiem zmian ustawy aborcyjnej z cynicznych powodów - uważam, że porażka wyborcza obozu prawicowego zacznie się od zmiany tej ustawy. Ten temat jednoczy innych ludzi niż leśne dziadki z KOD i przebrzmiałe gwiazdy Solidarności” – napisał Łukasz Adamski na portalu wPolityce.pl. O tzw. Czarnym Proteście rozmawiali w Podsumowaniu Tygodnia Michał Płociński (Rzeczpospolita) i Antoni Trzmiel (Tygodnik Do Rzeczy, TVP).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość aborcja protest Antoni Trzmiel

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość

Historie Sprawiedliwych. "Wchodzili do getta niosąc pomoc"

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

Jest umowa offsetowa z USA. "Bardzo ważny dzień"

- Wkraczamy w moment kiedy obrona przeciwrakietowa, przeciwlotnicza staje się faktem. To coś, czego nam absolutnie brakowało na przestrzeni ostatnich lat – powiedział w audycji Cafe Armia wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. W piątek Polska podpisała dwie umowy offsetowe z firmami amerykańskimi, które są wstępem do podpisania głównej umowy na zakup i dostawę baterii Patriot.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot Wojciech Skurkiewicz Prawo i Sprawiedliwość

Odejście od zmiany czasu? Kluczowa decyzja KE

Zmiana czasu zimowego na letni wypada w tym roku w ten wekeend - w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów przestawiamy z godz. 2.00 na godz. 3.00 przez co będziemy spać o godzinę krócej. O tym, czy jest to ostatnia zmiana czasu w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pułról z Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber. Gościem Polskiego Radia 24 był także autor programu Sonda 2 i publicysta naukowy Gościa Niedzielnego dr Tomasz Rożek.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu Unia Europejska Komisja Europejska PSL

"Komisja Europejska chciała wyjść z tego sporu z twarzą"

"Projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to ręka wyciągnięta w kierunku Komisji Europejskiej" - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. O szczycie Uinii Europejskiej w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Agnieszka Rybińska z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Mateusz Morawiecki reforma sądownictwa Unia Europejska

"Rząd osiągnął sukces zmuszając Brukselę do dialogu"

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział w piątek, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących SN, KRS i TK, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią". – Polski rząd osiągnął sukces zmuszając do dialogu Brukselę. Juncker byłby grabarzem UE, gdyby doszło do wojny między Polską a UE – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki reforma sądownictwa

Sprawa otrucia Skripala. UE wycofuje ambasadora z Rosji

Unia Europejska solidarna z Wielką Brytanią, wycofuje ambasadora w Moskwie na konsultacje. Z informacji Polskiego Radia wynika, że kilkanaście krajów, w tym Polska, konsultuje też możliwość usunięcia rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium. To ustalenia pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli w reakcji na atak chemiczny w Salisbury. O wycofaniu unijnego dyplomaty z Rosji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Rosja Moskwa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Maciej Jastrzębski

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Świadkowie Holokaustu

Zmiany w ustawach dotyczących sądownictwa. Komentarze

Na stronach internetowych Sejmu opublikowano projekty nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym oraz sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, wniesione w czwartek przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarz Krzysztofa Losza z „Naszego Dziennika”, politologa dra Krzysztofa Kawęckiego i dra Jacka Sokołowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Komisja Europejska

"Pojawiła się ogromna szansa na zażegnanie sporu z KE"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pojawiła się ogromna szansa na zażegnanie sporu z Komisją Europejską. Szef polskiego rządu relacjonował w Brukseli swoje spotkanie z przewodniczącym Komisji poświęcone reformom sądownictwa, które zakwestionowała Bruksela. Konferencję premiera transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Komisja Europejska reforma sądownictwa Sejm Rosja Wielka Brytania

Amerykańskie cła na stal i aluminum wstrzymane wobec UE

Dziś wchodzą w życie amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Biały Dom uzależnia ostateczne decyzje w tej sprawie od negocjacji handlowych z Europą. O konsekwencjach decyzji Donalda Trumpa dyskutowali goście Polskiego Radia 24 w audycji Rządy Pieniądza: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) oraz Kamil Maliszewski (mBank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Unia Europejska gospodarka USA