Polskie Radio
Section05

pr24

Na Zdrowie: alergia to nie wyrok

Już połowa naszego społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju alergie. Jednocześnie rośnie też liczba osób chorujących na astmę. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergia zawsze prowadzi do astmy? Jakie są skutki społeczne tego problemu? Na te pytania odpowiadał w audycji Na Zdrowie prof. Piotr Kuna – alergolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alergia alergie u dzieci

Prawo rowerzystów do odszkodowania za wypadek drogowy

Czy rowerzyści powinni ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej czyli na własną rękę, mimo braku obowiązku, podobnie jak właściciele aut kupować polisy OC? Dlaczego wypadek z udziałem cyklisty może drogo kosztować, zarówno jego samego, jak właściciela pojazd, z którym się zderzył - mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Mariusz Szóstka z Centrum Odszkodowań DRB.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 motoryzacja rower turystyka ubezpieczenie samochodu

Zmiany w sądownictwie. Publicyści: trafione działanie

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej odniósł się do reformy wymiaru sprawiedliwości, którą wdraża Prawo i Sprawiedliwość. Prezes partii rządzącej podkreślił, że jest to realizacja programu wyborczego jego ugrupowania. W Polskim Radiu 24 komentarze publicystów: Marka Króla, Andrzeja Gajcego („Rzeczpospolita”), Cezarego Krysztopy („Tygodnik Solidarność”) i Piotra Andrzejewskiego (były senator i sędzia Trybunału Stanu).
Zobacz więcej na temat:  PiS Jarosław Kaczyński krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości

Spór polsko-rosyjski o usuwanie „pomników wdzięczności”

W czerwcu polski parlament znowelizował ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy regulują kwestię usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów o charakterze nieużytkowym, gloryfikujących ustrój totalitarny. Na terenie Polski znajduję się 280 takich obiektów poświęconych Armii Czerwonej i braterstwu polsko-sowieckiemu. O usuwaniu radzieckich pomników mówił w audycji Gorąca Planeta szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Armia Czerwona

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Nie żyje poetka Julia Hartwig

Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła wczoraj w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te które stworzyła, zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej. Julię Hartwig wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja

Reforma sądownictwa jest potrzebna, ludzie jej oczekują

Senat przyjął bez poprawek w sobotę w nocy z piątku na sobotę nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. Za przyjęciem obu ustaw głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. O nowelizacji ustaw o KRS i ustroju sądów mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Michał Matys („Duży Format”).
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo PiS krs Sąd Najwyższy

Obrona przeciwlotnicza wymaga wzmocnień

System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. - powiedział we wtorek minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska kupi też od Amerykanów więcej wyrzutni rakietowych Homar niż pierwotnie zakładano. O memorandum na zakup systemu Patriot i polskim systemie obrony przeciwlotniczej mówili w audycji Café Armia Andrzej Kiński z „Wojska i Techniki” i Michał Likowski z magazynu „Raport”.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Donald Trump

Bitwa pod Grunwaldem - starcie dwóch potęg

15 lipca mija 607 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. O bitwie pod Grunwaldem mówił w audycji Nos Kleopatry historyk prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Grunwald Krzyżacy średniowiecze

Spór o finanse w negocjacjach ws. Brexitu

Główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier powtórzył w środę, że kwestia rozliczenia finansowego Wielkiej Brytanii ma kluczowe znaczenie. Skrytykował brytyjskie propozycje dot. praw obywateli i wezwał Londyn do przedstawienia stanowiska w innych obszarach. O negocjacjach w sprawie Brexitu mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Londyn Theresa May

„Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami”

Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Zobacz więcej na temat:  Helmut Kohl Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Angela Merkel Berlin komunizm

Turcja rok po puczu. Czystki trwają

Turcja wspomina dzisiaj ofiary nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe polskiego czasu zbierze się parlament, a w Ankarze, Stambule i innych miastach wieczorem organizowane są wiece poparcia dla władz. Równocześnie protesty zapowiada opozycja. O nieudanym zamachu stanu w Turcji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  zamach stanu w Turcji Turcja Recep Tayyip Erdogan Unia Europejska