Polskie Radio
Section05
prawa autorskie

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

Dzieła Gałczyńskiego, Tuwima, Makuszyńskiego trafiły do domeny publicznej. Co to znaczy?

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego. A to oznacza, że dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej, czyli każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura społeczeństwo prawa autorskie domena publiczna Konstanty Ildefons Gałczyński Julian Tuwim Kornel Makuszyński Tomasz Miara Trójka Instytut Książki

Szef Izby Wydawców Prasy: to zrównanie naszych praw z pozostałymi producentami

- Gdy powstaje publikacja prasowa, autorowi należy się honorarium. Żeby jednak to dzieło dotarło do czytelników, wydawca musi ponieść określone nakłady. Z tego tytułu wszystkim producentom przysługuje pewien zwrot nakładów, zwrot części zysków tych, którzy zarabiają na dalszej publikacji tego dzieła; wszystkim z wyjątkiem wydawców prasowych - mówił w Dwójce Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i jeden z organizatorów kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl".
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie dyrektywa UE prasa Dwójka KULTURA Paweł Siwek

Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie Paweł Siwek Dwójka

"Wolne lektury", czyli darmowe legalne książki online

"Wolne lektury" to biblioteka wyjątkowa – jest czynna przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu i możemy z niej korzystać, gdziekolwiek się znajdujemy. Projekt internetowy prowadzony przez Fundację "Nowoczesna Polska" zebrał na swojej stronie 5925 utworów literackich w postaci e-booków i audiobooków. Wiele nowych pozycji dołączyło do tego grona wraz z nadejściem nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka KSIĄŻKA literatura internet online prawa autorskie Tadeusz Borowski digitalizacja domena

Biznes wzmocniony designem. Trwają prace nad ustawą o prawach własności przemysłowej

W 2020 roku - mimo pandemii - do Urzędu Patentowego RP wpłynęło tyle samo zgłoszeń wzorów przemysłowych co w 2019 r., a z danych Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej wynika, że Polska nieprzerwanie od 2019 r. plasuje się na 4. pozycji pod względem liczby zgłoszeń wzorów przemysłowych, zaraz za Niemcami, Włochami i Francją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prawa autorskie Ministerstwo Rozwoju