Polskie Radio
Section05
przyroda

Rodzinna przygoda w Polsce? Wizyta w jednym z 23 parków narodowych

Objęte ochroną prawną, zachowane w stanie naturalnym albo zbliżonym do naturalnego, posiadające szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Parki narodowe. W Polsce mamy ich aż 23.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska przyroda Kampinos Tatrzański Park Narodowy Ojcowski Park Narodowy Słowiński Park Narodowy Roztoczański Park Narodowy Gorczański Park Narodowy Drawieński Park Narodowy Białowieża

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki Ghana krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda ekologia Witold Lazar Trójka

Islandia: po erupcji wulkanu mieszkańcy Grindaviku nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość

Niemal cztery tysiące ludzi ewakuowanych po erupcji wulkanu na Islandii nadal nie wie, czy kiedykolwiek wrócą do domów. Mieszkańcy miasteczka Grindavik, oddalonego o 50 kilometrów od Reykjaviku musieli uciekać po tym, jak lawa z powstałych w ziemi szczelin zaczęła zbliżać się do osady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan przyroda natura żywioły kataklizmy społeczeństwo erupcja wulkanu bezpieczeństwo

Jak fotografować dziką naturę? "Naucz się zasad, a potem je łam"

Fotografia przyrody to nie tylko zdjęcia zwierząt, ale też krajobrazy i świat "makro", czyli w zbliżeniu. - Internet zmęczył się już portretami  ptaków i ssaków. Żeby się wyróżnić, trzeba sobie zadać trochę trudu w poszukiwaniu tematów i trzeba być uważnym. Bo na najlepsze kadry można natknąć się podczas zwykłego spaceru - mówi Łukasz Gwiździel, leśnik i fotograf. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby fotografia zdjęcia SZTUKA Kamil Jasieński przyroda

Izabela Dłużyk na liście wpływowych kobiet BBC. "Nagrywanie głosów ptaków to moja pasja"

- Zimą jest dużo ciszej, ale również można nagrywać głosy ptaków. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy postawić mikrofon. Są miejsca, w których ptaki się zbierają, większe ich stada można spotkać nad morzem. Mieszkam w Gdańsku, w ujściu Wisły pojawiają się stada kaczek, przylatują łabędzie w większych liczbach - mówiła w Dwójce Izabela Dłużyk, która znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek przyroda przyrodnik mikrofon odgłosy zwierząt ptaki

Polskie rysie. O działaniach na rzecz powrotu tych zwierząt do naszego kraju

Jest takie obrazowe stwierdzenie, że to był powrót znad krawędzi – to znaczy powrót rysia do polskich lasów i puszcz,  gatunku, który wyginął na setki lat w naszym kraju. Według danych z 2023 roku na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji, przywracania przyrodzie tego gatunku, działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ryś zwierzęta zwierzęta leśne natura przyroda

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Miłosne manewry jeleni w Gorcach. Reportaż "Rykowisko" Ewy Szkurłat [POSŁUCHAJ]

Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. To też miejsce, gdzie na rykowisko schodzi się najwięcej jeleni. W tym parku narodowym mają spokój i mogą bezpiecznie oddawać się amorom. Obserwują je myśliwi i pracownicy parku, którzy na różne sposoby próbują wabić opętane hormonami zwierzęta. A o godowych zwyczajach jeleni opowiadają bohaterowie reportażu Ewy Szkurłat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Szkurłat przyroda pr poleca Gorce

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar