Polskie Radio
Section05

pszczoły

Pszczoły zagrożone pestycydami. "To wpływa na jakość polskiego miodu"

- Podczas przeprowadzonego przez nas testów polskiego miodu, znaleźliśmy w nim substancje zakazane od 4 lat przez UE np. pestycydy z grupy neonikotynoidów. Przebadaliśmy 48 różnych próbek miodów, aby ocenić stan zagrożenia substancjami chemicznymi dla ludzi, pszczół i innych gatunków owadów zapylających  - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Andino Velez z Fundacji Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe zanieczyszczenie pszczelarstwo miód Greenpeace

Tajemnice pszczół odkrywamy w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom"

Pszczoły to nie tylko znana wszystkim pszczoła miodna. W Polsce żyje kilkaset gatunków tych niezwykle pożytecznych owadów – samotnic, trzmieli czy murarek. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem, zapylając przy tym rośliny. Dzięki nim powstaje aż 1/3 naszej żywności – od owoców po warzywa. Różnorodność gatunków pozwala im działać w różnych warunkach i zapylać rozmaite rośliny. Ale to nie wszystko.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ edukacja przyrodnicza

Zmiany klimatu zagrożeniem dla pszczół. Naukowcy alarmują

Ocieplenie klimatu i jego skutki, w tym susze i rekordowo wysokie temperatury stanowią olbrzymie wyzwanie dla pszczelarstwa. Poważne problemy w tym zakresie ma Kenia. Naukowcy opracowują strategie dla pszczelarzy subsaharyjskich, pozwalające ochronić pszczoły, których populacja w regionie się zmniejsza. Nie jest wykluczone, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, takie programy będą potrzebne również w innych częściach świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat ocieplenie klimatu Afryka Kenia pszczelarstwo

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka natura przyroda Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Książek ptaki gniazdo

Wawel to nie tylko historia, to raj dla biologów!

- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  pszczelarstwo Wawel Aleksandra Łapkiewicz przyroda natura