Polskie Radio
Section05

reżyser

Oscary skończą 97 lat. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Maciej Buchwald o "1670": wreszcie ktoś uwierzył, że można robić komedie inaczej

- Żyjemy w czasach tych wszystkich obliczeń marketingowych, badań rynku, analiz, referencji, i to nie jest dobre dla sztuki - mówi Maciej Buchwald, reżyser hitowego serialu "1670", który poszedł pod prąd rynkowym trendom. W audycji "Kino Poranek" gość Czwórki opowiedział o sukcesie serialu, a także o nadchodzącym drugim sezonie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM serial 1670 serial Marcin Radomski Maciej Buchwald

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski historia Europy Hollywood kino FILM Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel Polacy w Hollywood

"Teatr, który się wtrąca". Jak Zygmunt Hübner budował swą legendę?

Zygmunt Hübner był aktorem, reżyserem, publicystą i pedagogiem. Szersza publiczność zapamiętała go z filmowej roli majora Henryka Sucharskiego z filmu "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza. Był dyrektorem m.in. Starego Teatru w Krakowie i Teatru Powszechnego w Warszawie. - Umiał być trochę na drugim planie, po to, by być spiritus movens spraw pierwszoplanownych - uważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Teatr Powszechny w Warszawie Zygmunt Hübner​

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska

Ten film opowiada szczerze o mężczyznach. "Misie" - komedia romantyczna z Krzysztofem Zalewskim w roli głównej

Do kin wchodzi polska komedia romantyczna w reżyserii Mariusza Malca "Misie", która bierze na warsztat mężczyzn niegotowych na "coś poważnego", którzy lubią życie "bez zobowiązań". W roli głównej zobaczymy znakomitego muzyka - Krzysztofa Zalewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Mariusz Malec kino Martyna Podolska Krzysztof Zalewski Allan Starski Zobacz także

Największy surrealista kina. Luis Buñuel w 125-lecie urodzin

- Luis Buñuel był dla mnie skrajnym punktem odniesienia w kinie. Nie widziałem podobieństw do tego, co robi Buñuel z innymi twórcami. On był osobny absolutnie. Nawet tacy ekstremalni filmowcy jak Fellini czy Królikiewicz w Polsce, nie pasowali do wizji buñuelowskiej, który był surrealistą z krwi i kości - mówił w Dwójce Janusz Wróblewski, krytyk filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  rocznica Marcin Pesta Luis Buñuel kino Janusz Wróblewski Jakub Majmurek FILM KULTURA Dwójka Zobacz także

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm