Polskie Radio
Section05

rocznica

"Niech wybuchnie wiosna” - UNICEF i Ada Kućmierz z piosenką dla Ukrainy

Dokładnie w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się premiera piosenki "Niech wybuchnie wiosna" Ady Kućmierz. To część projektu "Artyści mają moc", który jest objęty patronatem honorowym UNICEF Polska. W "Stacji Kultura" zaprosiliśmy na przedpremierowe wykonanie utworu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wojna na Ukrainie Ukraina artysta piosenka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Oliwia Krettek Czwórka Ukraina

Ukraiński koncert w NFM. "To symboliczny wyraz naszej sympatii do Ukrainy"

- Instytucje kultury są szczególnie odpowiedzialne za prowadzenie misji kulturalnej, za uświadamianie społeczeństwu, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Nie staramy się walczyć z rzeczywistością, tylko ją komentować, a także wspierać naród ukraiński. Piątkowy koncert jest symbolicznym podkreśleniem naszej sympatii do Ukrainy - mówił w Dwójce Dawid Jarząb z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Narodowe Forum Muzyki koncert Paweł Siwek Dwójka MUZYKA

Jak pomóc Ukrainie i Europie wygrać wojnę kulturową z Rosją?

- Ta wyjątkowa inicjatywa jest odzewem na zawołanie ukraińskiego filozofa Kontantina Zigowa, który powiedział do społeczności Zachodu: broniąc Europy Wschodniej, bronicie własnego domu. Ideę tę podchwycili naukowcy i studenci z Uniwersytetu Marsylskiego, tworząc nowy europejski ruch intelektualno-humanistyczny. Odezwali się do nas, by wspólnie zorganizować to wydarzenie - mówiła w Dwójce Joanna Rożen, dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie, gdzie 24 lutego odbędzie się Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Paweł Siwek Ukraina wojna na Ukrainie Dwójka KULTURA

81. rocznica powstania Armii Krajowej. Premier Morawiecki: musimy głośno mówić o tym fenomenie

Dziś przypada 81. rocznica powstania Armii Krajowej. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o tej rocznicy w mediach społecznościowych. "Bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski. Powinniśmy z dumą mówić o fenomenie na skalę światową, jakim była Armia Krajowa" - napisał na Facebooku szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Armia Krajowa

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci

- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA eseistyka

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Dwójka Roch Siciński literatura fotografia fotograf

110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na specjalne audycje i koncerty związane z obchodami 110. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Audycje poświęcone będą twórczości tego wybitnego kompozytora. Zaplanowano m.in. transmisje koncertów z Festiwalu "Łańcuch XX" 2023, w tym koncertu inauguracyjnego z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Robertasa Servenikasa.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski

Gwałty, zabójstwa, terror i aresztowania. We wtorek 78. rocznica "wyzwolenia" Częstochowy przez Sowietów

22 zabójstwa, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów - taki bilans pierwszych 190 dni obecności żołnierzy Armii Czerwonej w Częstochowie w 1945 roku wylicza historyk Sławomir Maślikowski z IPN. O 78. rocznicy wkroczenia czerwonoarmistów i tak zwanego wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta przypomina gazeta regionalna "Dziennik Zachodni".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona NKWD zbrodnie sowieckie fakty opinie ciekawostki społeczeństwo