Polskie Radio
Section05
ryby

Jedzmy morskie ryby i dbajmy o nie! Czym jest certyfikat MSC i dlaczego jest tak ważny?

Blisko ¾ powierzchni Ziemi pokrywają morza i oceany. Zasoby ryb przez długi czas wydawały się niezmierzone i niewyczerpalne. A jednak coraz częściej słyszymy o tym, że populacja danej ryby zanika – tak się stało np. z dorszem w Bałtyku. Jak temu przeciwdziałać, co robić, aby ryb naprawdę nie zabrakło, a morza i oceany nie stały się wodną pustynią ?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA ryby morza oceany żywność jedzenie Michał Matus zrównoważona moda Trójka

NASZ WYWIAD Ryby na wigilijnym stole. Historyk: przed wojną popularny był karp w sosie polskim, czyli w piernikach

- Karp w dawnej Polsce był jedną z najpopularniejszych ryb, ponieważ był duży i tłusty, a tłuste ryby w czasach głodu niezwykle ceniono. Jeszcze przed wojną jedzono m.in. karpia w sosie polskim, czyli w piernikach. Ale na wigilijnym stole znajdowały się też szczupaki, łososie, jesiotry i wiele innych gatunków ryb - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk sztuki kulinarnej, profesor UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie ryby Karp tradycja żywność święta jedzenie KULTURA kuchnia polska Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło katolicyzm potrawy Polskie Radio 24 POLSKA

Wyspy Owcze udostępnią swoje łowiska Rosjanom. Kontrowersje wokół tej dwustronnej umowy

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Rybacy z Wysp będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wyspy Owcze Dania Rosja ryby

PR24 Nie będzie zakazu dla polskich rybaków ws. połowu śledzi. Wiceminister rolnictwa: to duży sukces

- Nie może być tak, że Komisja Europejska podejmuje decyzje, które tak naprawdę odbierają wielu osobom ich jedyne źródło utrzymania i de facto zakazują wykonywania zawodu. Bo zakaz połowów właśnie do tego się sprowadza - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ryby Morze Bałtyckie

Połów śledzi na Bałtyku. Nie będzie zakazu dla polskich rybaków

Nie będzie zakazu dla polskich rybaków dotyczącego połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku. W Luksemburgu ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa unijnych krajów, po trwających od wczoraj negocjacjach, uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe odrzucając propozycję Komisji Europejskiej - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Morze Bałtyckie ryby GOSPODARKA

Połowy na Bałtyku. Wiceminister rolnictwa: przyjęcie propozycji KE oznaczałoby katastrofę dla naszych rybaków

- Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków - powiedział po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej ceny żywności ryby Morze Bałtyckie legislacja prawo Komisja Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kraje basenu Morza Bałtyckiego zgodnie odrzucają propozycję KE. Chodzi o limity połowowe ryb

Unijne kraje basenu Morza Bałtyckiego jednomyślne - odrzucają propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą limitów połowowych na przyszły rok. Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Komisja zaproponowała zakaz połowów śledzi na Bałtyku. Dla rybaków z bałtyckich krajów byłby to cios.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie ryby POLSKA Beata Płomecka GOSPODARKA