Polskie Radio
Section05

Rzym

„Europa jest w kryzysie i nie wie co ze sobą zrobić”

- 60 lat temu w Europie mieliśmy za sobą straszliwe doświadczenie II wojny światowej i mieliśmy wtedy ludzi, którzy doszli do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Z perspektywy Niemca czy Francuza, którzy po wojnie mieli usiąść do stołu i razem wyobrażać sobie wspólną przyszłość, to trzeba było naprawdę być wielkim. Dzisiaj nie mamy na szczęście tego doświadczenia, ale mamy do czynienia z pewną małością. Z perspektywy 60 lat można powiedzieć, że Europa to coś więcej niż trwanie w dobrobycie –mówił o unijnym szczycie w Rzymie w audycji Gorący Temat profesor Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Brexit

Unijni liderzy podpisali Deklarację Rzymską

W Rzymie podczas unijnego szczytu w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, szefowie 27 państw członkowskich, w tym Polski, podpisali wspólną deklarację, która określa przyszłość Unii Europejskiej. Premier Włoch powiedział podczas ceremonii, że ojcami założycielami Wspólnoty kierowała piękna obsesja – nie dzielić, ale łączyć. O szczycie mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Sławomir Jastrzębowski (Super Express), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Adam Buła (Polska Press) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Skowroński Jarosław Kaczyński Unia Europejska

"Jesteśmy częścią Unii i jest w tym jakaś emocja"

- Ta historia, którą dzisiaj świętujemy to historia zachodu Europy, do którego dołączyliśmy. Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej i jest w tym - oprócz polityki - jakaś emocja oraz przekonanie, że jesteśmy tam, gdzie mieliśmy być, że się udało - mówi w "Sygnałach dnia" doktor z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Kowal Unia Europejska Krzysztof Grzesiowski POLSKA

Franciszek spotkał się z przywódcami państw UE

Papież Franciszek powiedział w piątek przywódcom 27 krajów i instytucji UE, że należy unikać triumfu partykularyzmów i działać w duchu harmonijnego rozwoju. Chodzi o to, jak wyjaśnił, by ci, którzy "biegną szybciej, mogli trzymać rękę podążających wolniej". O chrześcijańskich korzeniach idei zjednoczonej Europy i o tym, jak Kościół katolicki patrzy dziś na Unię Europejską mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież Franciszek Unia Europejska

W sobotę szczyt UE. "Deklaracja będzie przyjęta"

– Deklaracja, która zostanie podpisana przez szefów rządów na szczycie Unii Europejskiej w Rzymie, nie jest ambitna na tyle, na ile oczekiwaliśmy. Uważaliśmy, że Europę stać na więcej, ale jest to dokument możliwy do przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie w obecnej sytuacji politycznej – mówiła premier Beata Szydło przed odlotem na jubileuszowy szczyt unijny.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Unia Europejska Piotr Wawrzyk

Przywódcy UE w Rzymie. "Nie będzie szybkich decyzji"

Podczas sobotniego, jubileuszowego szczytu Unii Europejskiej w Rzymie ma zostać podpisana deklaracja dotycząca przyszłości Wspólnoty. W Debacie Poranka o funkcjonowaniu UE rozmawiali Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i Jakub Dymek z "Krytyki Politycznej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska NATO Beata Płomecka Łukasz Sobolewski

Bochenek: szczyt w Rzymie podsumowaniem działania UE

Strona polska ma nadzieję, że deklaracja, która przyjęta zostanie na szczycie UE w Rzymie, będzie szansą na nowe otwarcie Wspólnoty - mówił w "Sygnałach dnia" Rafał Bochenek. Jak tłumaczył rzecznik rządu, na wczorajszym spotkaniu premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda omawiali najważniejsze kwestie związane z jubileuszowym szczytem i przyszłością Unii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Bochenek Andrzej Duda Unia Europejska Beata Szydło