Polskie Radio
Section05

sądownictwo

Resort sprawiedliwości: protest w sądownictwie jest motywowany politycznie, wokandy odwołane w 2 proc. sądów

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, akcja protestów w sądach nie wpływa na pracę całego wymiaru sprawiedliwości: odwołano wokandy w ok. 2 proc. sądów. MS oceniło że, protest został zorganizowany przez jeden z najmniejszych związków zawodowych - Ad Rem i jest motywowany politycznie. Zarzuty ministerstwa odpiera szefowa tego związku Justyna Przybylska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości

Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu o 9.00 rozpocznie się drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością. Wczoraj stanowiska prezentowali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Luksemburg POLSKA wegry Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE polityka sąd prawo

Struzik musi przeprosić prezesa PiS. Chodzi o skandaliczne porównanie

Uprawomocnił się wyrok nakazujący marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi przeproszenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego za opublikowanie jego wizerunku upodobnionego do wizerunku Adolfa Hitlera. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację marszałka Struzika w tej sprawie, co oznacza, że musi on przeprosić lidera PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński sąd Adam Struzik

"Unormowania unijne nie mogą podważać konstytucyjnych zasad". I prezes SN o orzeczeniu TK

- TK stwierdził, że unormowania unijne nie mogą podważać konstytucyjnych zasad, które obowiązywały w polskim systemie prawnym od zawsze, a od których niektórzy chcą odstąpić w obecnej sytuacji - mówiła w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" I prezes SN Małgorzata Manowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE konstytucja Sąd Najwyższy

"Histeria, którą ja nazywam polexitem urojonym". Czarnek o demonstracjach po orzeczeniu TK

- To, co robili wczoraj ci państwo - m.in. na pl. Zamkowym - to jest histeria, którą ja od kilku lat nazywam polexitem urojonym. Opozycja nie ma żadnego planu na przyszłość, więc straszy Polaków jakimś polexitem - którego nie ma i być nie może - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Trybunał Konstytucyjny demonstracje opozycja Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

Mec. Piotr Andrzejewski: to nie jest kwestia żadnego Polexitu, tylko przywrócenia praworządności w UE

- Orzecznictwo TSUE, przekraczające uprawnienia przez nas przyznane temu organowi, zatrzymuje się na zgodności z polską konstytucją. Te kraje, które będą się spolegliwie kłaniać, będą zwasalizowane - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski (adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Europa Trybunał Stanu Piotr Andrzejewski

Wyrok TK ws. prymatu konstytucji nad prawem unijnym. Jest stanowisko polskiego MSZ

Polska dyplomacja stoi na stanowisku, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października potwierdził obowiązującą w Polsce i w Unii Europejskiej hierarchię źródeł prawa. "Na pierwszym miejscu w tej hierarchii zawsze stoją krajowe konstytucje państw członkowskich UE. Unijne traktaty - jako akty prawa międzynarodowego - mają pierwszeństwo przed prawem krajowym rangi ustawowej, nie mogą jednak wyprzedzać konstytucji." - napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych

FELIETON Trybunał Konstytucyjny broni polskiej państwowości. Felieton Miłosza Manasterskiego

Trybunał Konstytucyjny odczytał polskie prawo w sposób rozsądny, logiczny i zgodny z interesem państwa, które reprezentuje. Trudno by Polacy, po pełnej poświęcenia walce wielu pokoleń o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, dzisiaj pokornie zaakceptowali fakt, że nie są już gospodarzami we własnym państwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny sąd Unia Europejska