Polskie Radio
Section05
Słowacja

NASZ WYWIAD Słowacja i Węgry a wojna w Ukrainie. "Pozornie zgodny duet"

Jak przedstawia się podejście Węgier i Słowacji do wojny w Ukrainie, do Rosji? Przywódcy obu państw deklarują, że są w tej sprawie zgodni. Robert Fico ogłosił, że Bratysława wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy. - Doszedł do władzy dzięki kwestiom wschodnim, sceptycznemu podejściu Słowaków do przekazywania broni Kijowowi - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Ogrodnik (PISM). Jednak Słowacja, w odróżnieniu od Węgier, nie blokuje polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD Słowacja Węgry

Rocznica śmierci Jana Kuciaka. Komu naraził się dziennikarz?

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 
Zobacz więcej na temat:  demokratyczna republika konga Magdalena Skajewska Rosja Ukraina złoto Robert Fico Słowacja Jan Kuciak

Rząd Słowacji łagodzi kary za korupcję. Opozycja mówi o "największej amnestii"

Słowacki parlament przyjął nowelizację prawa karnego, która ma złagodzić kary za korupcję, skrócić okres przedawnienia niektórych przestępstw i doprowadzić do likwidacji specjalnej prokuratury. Przepisy są krytykowane przez opozycję, słowacką prezydent i instytucje unijne. Przeciwko zmianom wprowadzanym przez rząd Roberta Ficy odbywają się wielotysięczne protesty.
Zobacz więcej na temat:  korupcja prawo Słowacja ŚWIAT Europa

Tragiczny wypadek na remontowanej autostradzie. Zginął kierowca TIR-a, nawet nie hamował

Katastrofa miała miejsce na słowackiej autostradzie D1. Do wypadku doszło we wtorek 30 stycznia, a jego szczegóły poznaliśmy dzięki nagraniu z monitoringu, udostępnionego przez tamtejszą policję. Na filmie widać ciężarówkę, której kierowca - bez jakiejkolwiek próby uniknięcia zdarzenia - wjeżdża z impetem w zaparkowany pojazd służby drogowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja bezpieczeństwo na drodze

TYLKO U NAS Kontrole na polsko-słowackiej granicy przedłużone. Czego się spodziewać? Mamy komentarz Straży Granicznej

- W ostatnim czasie nie rejestrowaliśmy nielegalnej migracji na przejściach granicznych ze Słowacją. Liczba takich zdarzeń spadła do zera. Ale jeszcze analizy w tym kierunku będą dokonywane - zaznaczyła w rozmowie z portalem polskieradio.pl Monika Szpunar z Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zobacz więcej na temat:  granica straż graniczna POLSKA Słowacja migracja