Polskie Radio
Section05
surrealizm

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm

Nowosielski na Zamku Królewskim w Warszawie. Ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia"

To już ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja prezentująca prace Jerzego Nowosielskiego i współczesnych mu artystów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród prac są obrazy Władysława Hasiora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej. Wystawę można zobaczyć jeszcze tylko do 3 marca 2024 r. Zw względu na ogromne zainteresowanie od czwartku do niedzieli ekspozycję można zwiedzać w przedłużonych godzinach od 10.00 do 20.00
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Wojciech Fangor surrealizm ikonopisarstwo ikony wystawa Zamek Królewski W POLSKIM RADIU awangarda Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA KULTURA surrealizm

"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka"

Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu Salvador Dalí. - Jajko w całości jest kruche lecz stabilne. Po rozbiciu otrzymujemy organiczną masę, z którą Dalí chętnie prowadził grę - tłumaczy w Czwórce historyk sztuki Konrad Schiller.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka malarstwo hobby Salvador Dali KULTURA SZTUKA jajko surrealizm