Polskie Radio
Section05
susza

Łukaszenka: Białoruś może stać się częścią innego państwa

Szef białoruskiego państwa dopuścił możliwość prywatyzacji kołchozów i sowchozów, czyli dużych poradzieckich gospodarstw rolnych. Aleksander Łukaszenka ostrzegł jednocześnie swoich rodaków, że jeśli będą źle pracować, to Białoruś będzie mogła stać się częścią innego państwa. W opinii komentatorów chodzi o Rosję. - Albo będą nami pomiatać i jeszcze rozpętają wojnę, jak na Ukrainie - stwierdził Łukaszenka.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT susza woda rolnictwo

Klimat się zmienia. Potrzebne nowe odmiany roślin użytkowych

Susza w tym roku szczególonie dała się we znaki rolnkiom. Ale trzeba też pamiętać o tym, że nasz kraj nie jest bogaty w zasoby wody. A w tak zwanym pasie suszy - czyli Wielkopolska, Pomorze, Kujawy - wody nigdy nie było dużo, a to tam przede wszystkim uprawia się zboże. Dlatego albo trzeba zrezygnować ze zbóż i siać inne rośliny, albo wyhodować mniej wodolubne odmiany.
Zobacz więcej na temat:  susza rolnictwo Aleksandra Tycner

Minister rolnictwa: gminy nie chcą powołać komisji ws. susz

– Obecnie jest około 20 proc. strat w rolnictwie, ale żeby mówić o rozwiązaniach tej sytuacji, najpierw trzeba ją dokładnie oszacować. Problem polega na tym, że gminy, które mają obowiązek powoływania specjalnych komisji zajmujących się tym problemem, nie chcą tego robić – mówił w audycji "Puls Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi samorząd susza

Susza w Polsce: 4 mln ha upraw idą na straty

Lato astronomiczne rozpoczęło się 21 czerwca, ale lato klimatyczne trwa w Polsce już od dwóch miesięcy. To miesiące ubogie w opady. Co to oznacza dla rolników? Jak należy im pomóc? Czy ceny żywności pójdą w górę? Czy rolnictwo innych krajów również jest bezradne wobec pogody? O tym debatowali goście audycji: prof. Andrzej Kowalski i Mirosław Maliszewski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski PSL susza polityka rolnictwo