Polskie Radio
Section05
szpiegostwo

Prezydent Starachowic zakłada nową partię. Z ludźmi, którzy bronili podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

W najbliższy poniedziałek w starachowickim Hotelu Europa Marek Materek, prezydent tego miasta, ma ogłosić powstanie nowej partii. Zapowiada "nowe podejście do polskiej polityki, oparte na sprawdzonych ludziach". Ci "sprawdzeni ludzie" to byli politycy Ruchu Palikota, obecnie tworzący partię, która występowała w obronie Polaka zatrzymanego za szpiegostwo na rzecz Rosji i rosyjskiego ambasadora w Polsce - wynika z informacji Salon24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce partie polityczne Ruch Palikota szpiegostwo

Tatarka krymska pojechała odwiedzić ojca chorego na raka. Rosjanie oskarżyli ją o szpiegostwo

"Sąd w Moskwie nakazał aresztowanie obywatelki Ukrainy Leni Umerowej, która w grudniu 2022 roku została zatrzymana w Osetii Północnej i prawie pół roku spędziła w areszcie tymczasowym we Władykaukazie. 5 maja krewni 25-letniej kobiety dowiedzieli się, że jest ona podejrzana o szpiegostwo" - napisał w niedzielę portal francuskiego radia RFI.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Tatarzy Krym szpiegostwo Ukraina

Zaostrzenie kar za szpiegostwo. Mosiński: zdrajców, którzy kolaborują z obcymi wywiadami, powinno czekać dożywocie

- Dla zdrajców, którzy współpracują i kolaborują z obcymi wywiadami, a także zdradzają ojczyznę, nie powinno być innej kary, jak właśnie możliwe dożywocie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Jan Mosiński, odnosząc się do projektu zaostrzającego kary za szpiegostwo.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo szpiegostwo Jan Mosiński

"Rezydentury wywiadu". Ponad 180 anten podsłuchowych na rosyjskich placówkach dyplomatycznych w Europie

Jak informują rosyjskie media niezależne, rosyjskie ambasady w państwach Europy to de facto rezydentury wywiadu, wyposażone w liczne anteny podsłuchowe. Rekordzistą pod tym względem jest placówka w Brukseli, na terenie której znajduje się 17 anten. W całej Europie naliczono co najmniej 182 takie urządzenia - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie, Możem Objasnit'.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja dyplomacja szpiegostwo