Polskie Radio
Section05
szpiegostwo

Polityk KO wprost: komisja ds. wpływów powinna zająć się tą aferą

- Po komisji ds. wpływów rosyjskich spodziewam się eksperckości. Prac nie tyle w formie teatru politycznego, ile zmierzających do ustalenia faktów, powiązań ze służbami rosyjskimi i białoruskimi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wawrykiewicz, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wawrykiewicz Renata Grochal Trójka szpiegostwo Rosja bezpieczeństwo

Polskie Radio 24 Komisja ds. wpływów. Karski: chodzi o odwrócenie uwagi

Komisja do spraw wpływów rosyjskich ma na celu odwrócenie uwagi od kontaktów polityków Platformy Obywatelskiej z byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Takiego zdania jest prof. Karol Karski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego. Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że powstanie komisji do spraw wpływów rosyjskich nie jest konieczne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS Rosja szpiegostwo

Świat tajnych służb. "Rosjanie byli i są obecni w Polsce"

To, że Polska jest na celowniku obcych służb, przede wszystkim tych ze wschodu, jest wiadome. Tak samo jak to, że ich działania nasiliły się po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Z kolei o działaniach polskiego kontrwywiadu niewiele słychać, ale to chyba dobrze, gdyż te służby działają w cieniu i ciszy, nie lubią rozgłosu. Jak bardzo obce służby ingerują w polskie życie publiczne? Jak głęboko infiltrują najważniejsze instytucje? O tym Renata Grochal rozmawiała z ekspertami od służb specjalnych i kontrwywiadu.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo szpieg wojna na Ukrainie wywiad Marek Dukaczewski Anna Grabowska Grzegorz Rzeczkowski Renata Grochal Trójka

Polak szpiegował dla Rosji. Jest też niemiecki trop

Maximilian Krah, lider listy skrajnej prawicy w Niemczech do Europarlamentu, współpracował z Januszem N., Polakiem oskarżonym o szpiegowanie na rzecz Rosji. To drugi współpracownik polityka AfD, który został oskarżony w podobnej sprawie. Pierwszy, doradca pochodzący z Chin, został aresztowany w kwietniu pod zarzutem szpiegowania na rzecz Państwa Środka.
Zobacz więcej na temat:  polityka szpieg szpiegostwo służby i bezpieczeństwo zdrada Rosja AfD Niemcy Adam Górczewski ŚWIAT Europa Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego

Sprawa Szmydta. Ozdoba: przeszedł długą drogą awansów za czasów Zjednoczonej Prawicy i PO

- Agenturalna działalność ma to do siebie, że jest sprytnie prowadzona i trudna do wychwycenia, a wschodnie służby posiadają gigantyczne doświadczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). - Należy uporządkować kompetencyjnie system służb specjalnych - argumentował Adam Orliński (PSL). 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś szpieg szpiegostwo służby i bezpieczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Ewakuacja agenta Szmydta. Dr Sokała porządkuje fakty

- Tomasza Szmydta zdecydowano się ewakuować prawdopodobnie dlatego, że ktoś w Mińsku lub Moskwie pomyślał, że gdy Polacy go przycisną, to ujawni wiele o polskiej siatce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Szmydt nie działał sam. Był fragmentem szerszego układu, którego zidentyfikowanie jest w tej chwili pierwszoplanowym zadaniem polskich służb - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś szpieg szpiegostwo POLSA służby i bezpieczeństwo

Polskie Radio 24 Komisja ds. wpływów Rosji. Ważna deklaracja polityka PiS

- Warto będzie poprzeć nową inicjatywę ws. komisji, jeśli projekt będzie dobry - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk (PiS). - Nie wyobrażam sobie, żeby komisja jawnie prowadziła prace związane z ustaleniami wpływów rosyjskich służb w Polsce - tłumaczył Sławomir Ćwik (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA Rosja szpieg szpiegostwo Polskie Radio 24 Michał Dworczyk polityka