Polskie Radio
Section05

Szwecja

Wejście Szwecji do NATO. Donald Tusk: jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia

- Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby jedno państwo NATO-wskie zablokowało obecność drugiego państwa w Sojuszu, gotowego do pracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie. Zapewnił premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, że może tu liczyć na Polskę i na niego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk kancelaria premiera NATO wojna na Ukrainie

Szwedzka zbrojeniówka pracuje na pięć zmian, a na dostawy amunicji czeka się... kilka lat

Należąca do Nammo fabryka pocisków artyleryjskich w szwedzkim mieście Karlskoga działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podobnie dzieje się w pobliskiej filii Eurenco, gdzie wytwarzane są materiały wybuchowe. Wszystko po to, by sprostać globalnemu głodowi na granaty kalibru 155 mm - informuje serwis defence24.pl, powołując się na szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT broń produkcja Ukraina wojna 2024

Eurowizja 2024 - kto wygra? Pierwsi rywale Polski [ZOBACZ WIDEO]

Brytyjski wokalista Years & Years, duet Ukrainek łączących elektronikę z ludowymi dźwiękami i rapem, a może jeden z mocnych faworytów, trwających jeszcze włoskich preselekcji? Kto wygra Eurowizję 2024? Poniżej pierwsi ogłoszeni faworyci, którzy wystartują w majowym konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU ABBA Eurowizja Justyna Steczkowska Daria Marx Daria Marcinkowska Nita Luna Izabela Zabielska Krystian Embradora MUZYKA konkurs piosenka Włochy Ukraina Francja Hiszpania Irlandia Wielka Brytania

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka szkoła podstawowa Piotr Łodej Trójka