Polskie Radio
Section05
tarcza antyrakietowa

Premier Morawiecki w Redzikowie: międzynarodowe sojusze i silna polska armia są gwarancją naszego bezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki razem z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, odwiedził Jednostkę Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. Do końca roku ma tam powstać system przeciwrakietowy wspierany przez Amerykanów.
Zobacz więcej na temat:  wojsko tarcza antyrakietowa Mateusz Morawiecki Mark Brzezinski wojna na Ukrainie Polonia historia Polski język polski POLSA

Trzeci odcinek "Resetu". Tusk negocjował amerykańską tarczę antyrakietową pod dyktando Putina

Za nami trzeci odcinek serialu dokumentalnego "Reset" - tym razem poświęconego amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Autorzy produkcji – Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz – przypominają, że umowa z USA ws. systemu obronnego była już niemal dopięta, gdy władze w Polsce obejmowała w 2007 r. ekipa Donalda Tuska, i ujawniają dokumenty z amerykańskich archiwów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stosunki polsko-amerykańskie tarcza antyrakietowa Reset Donald Tusk

Szczątki rakiety pod Bydgoszczą. Fogiel przypomina: to Tusk zrezygnował z tarczy antyrakietowej

- Pamiętajmy, co o tarczy antyrakietowej mówił Donald Tusk po swojej wizycie w Moskwie (...). Stwierdził: "rozmawiałem z Władimirem Putinem i Putin nie jest entuzjastą tego projektu". To wystarczyło Donaldowi Tuskowi, żeby się z tego wycofać. Przecież to jest dla polityka kompromitujące - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, komentując zarzuty opozycji ws. działania polskich władz w związku z rosyjską rakietą, która spadła pod Bydgoszczą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Radosław Fogiel Katarzyna Gójska POLSKA bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo tarcza antyrakietowa opozycja

PR24 Wiceminister kultury: mamy obronę przeciwrakietową i ją wzmacniamy

- Nie ma kraju, który ma pełne zabezpieczenie. Nawet Iron Dome, słynna tarcza izraelska, w kraju mniejszym od naszego Mazowsza, nie jest totalnie szczelna - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując eksplozję w Przewodowie na Lubelszczyźnie. - Mamy obronę przeciwrakietową, mamy obronę przeciwlotniczą i ją wzmacniamy, ale w tym nieszczęsnym przypadku incydent wystąpił w zupełnie nieobliczalnym miejscu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin tarcza antyrakietowa wybuch w Przewodowie

USA zapowiedziały dokończenie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Departament Obrony USA zapewnia, że budowa bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie postępuje i zostanie dokończona. W oświadczeniu dla Polskiego Radia rzecznik Pentagonu podpułkownik Anton Semelroth poinformował, że uruchomienie tarczy spodziewane jest nie wcześniej niż w 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone POLSKA tarcza antyrakietowa Biały Dom wojsko bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Mosbacher do senatora KO: ciężko pracowałam, by ukończyć budowę tarczy w Redzikowie

- Ciężko pracowałam z amerykańską i polską stroną, aby ukończyć budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie tak szybko, jak to możliwe, pomimo opóźnień podwykonawców - podkreśliła w poniedziałek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odpowiadając senatorowi KO Marcinowi Bosackiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Georgette Mosbacher NATO koalicja obywatelska tarcza antyrakietowa Stany Zjednoczone polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

"Uratowaliśmy miliony miejsc pracy". Premier o polskiej gospodarce w dobie koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czasie wizyty w Gliwicach, że od początku epidemii koronawirusa rząd skupił się na ochronie życia i zdrowia Polaków oraz uratowaniu gospodarki. - Dzisiaj widzę, że powoli wychodzimy na prostą, będziemy mogli wrócić na ścieżkę rozwoju - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki koronawirus tarcza antyrakietowa firma Gliwice POLSKA GOSPODARKA premier

Jan Parys: Rosja jest zagrożeniem, a USA przyjacielem

- Rosja jest zagrożeniem, Niemcy są sąsiadem i sojusznikiem z NATO, a USA są przyjacielem. Dopóki Rosja nie cofnie się z drogi imperializmu, nie można cofać wobec niej sankcji. Nasza dyplomacja jest tu konsekwentna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Duda Wojsko Polskie tarcza antyrakietowa II wojna światowa Jan Parys Donald Trump Antoni Trzmiel

USA stawiają tarczę antyrakietową w Korei Południowej

Amerykańskie i południowokoreańskie koła wojskowe poinformowały, że dzień po kolejnej próbie rakietowej Korei Północnej, Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmieszczanie pierwszych elementów systemu przeznaczonego do niszczenia pocisków balistycznych. W reakcji na działania USA, Chiny zapowiedziały podjęcie środków mających zapewnić im bezpieczeństwo. O globalnych zbrojeniach mówili w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Grochmalski z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej i Andrzej Talaga analityk Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa USA Chiny tarcza antyrakietowa