Polskie Radio
Section05
teologia

Joseph Ratzinger - nauczyciel wiary i rozumu

- Od końca lat 60. mamy dwa kierunki myślenia Ratzingera. Z jednej strony: prowadzić reformę, ale mądrze, żeby przetrwał depozyt wiary katolickiej, z drugiej: bardzo ostra diagnoza, gdy chodzi o świat zachodni. Wyraźne, odważne mówienie, że chrześcijaństwo w świecie zachodnim staje się mniejszością i trzeba się przygotować na dziesięciolecia czy stulecia, które nadchodzą - mówił w Dwójce ks. prof. Andrzej Kobyliński, który przez ponad 35 lat studiował naukę Josepha Ratzingera. Spotkaliśmy się w dniu pogrzebu papieża seniora Benedykta XVI (5.01.2023).
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Andrzej Kobyliński Dwójka Kościół katolicki wiara filozofia teologia

"Gdy czas się kończy, przyspieszamy okazywanie dobra". Co Boże Narodzenie mówi o końcu świata?

Chrześcijanie przed świętami Bożego Narodzenia rozważają biblijne teksty mówiące o końcu świata. Adwent, który jest czasem bezpośredniego przygotowania do świąt, jest również poświęcony przygotowaniom na powtórne przyjście Chrystusa - to na końcu czasów. Jak w tym kontekście odczytywać tajemnicę Bożego Narodzenia? - Naszym przeznaczeniem jest odnowienie wszystkiego w Jezusie Chrystusie - mówi dominikanin o. Wojciech Surówka. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół społeczeństwo KULTURA magazyn 2022/2023 KSIĄŻKA Kościół katolicki POLSKA teologia koniec świata Przemysław Goławski

Pius IX – najdłuższy pontyfikat po św. Piotrze Apostole

144 lata temu, 7 lutego 1878 roku, zmarł w Watykanie jeden z najsłynniejszych papieży - Pius IX. Zasłynął on epokowymi zmianami w Kościele Rzymskokatolickim, a także faktem, że najdłużej z wszystkich papieży po św. Piotrze Apostole pełnił tę zaszczytną funkcję. Pontyfikat Piusa IX trwał 31 lat, 7 miesięcy i 21 dni, zatem 11 599 dni.  
Zobacz więcej na temat:  papież Rzym Watykan teologia Kościół katolicki wiara katolicyzm chrześcijaństwo

"Szopka jest na pierwszym miejscu". Ks. Matteo Campagnaro o świętach we Włoszech

- We Włoszech mamy dużo różnych tradycji, ale jedną z nich, która na pewno łączy cały kraj, jest to, że wszyscy robimy szopkę i ubieramy choinkę 8 grudnia - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Matteo Campagnaro, kapelan i sekretarz arcybiskupa warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Włochy Boże Narodzenie wiara teologia Kościół katolicki społeczeństwo Europa ŚWIAT Polskie Radio 24

Boże Narodzenie w Ziemi Świętej. Proboszcz parafii w Beer Szewie pokazał, jak to wygląda

- W sobotę modlimy się po angielsku, mamy studentów z zagranicy, mamy ludzi z Filipin, z Indii. W niedzielę modlimy się po hebrajsku, mamy miejscowych pochodzenia rosyjskiego, arabskiego. Staramy się to wszystko ze sobą pogodzić - w tym sensie, żeby żaden ze stylów nie dominował, żeby każdy mógł poczuć się u siebie - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Piotr Żelazko (proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Beer Szewie w Izraelu).  
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie społeczeństwo POLSKA Kościół katolicki wiara teologia Izrael Polskie Radio 24

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara teologia Msza święta Czechy ŚWIAT Europa

"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

- Zmiana jest radykalna, dlatego, że w tym dokumencie przede wszystkim pada stwierdzenie, iż obrzęd posoborowy mszy świętej, czyli ten z użyciem mszału Pawła VI jest jedynym wyrazem lex orandi w Kościele, czyli tradycji liturgicznego głosu Oblubienicy Chrystusa - Kościoła - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Kościół katolicki wiara teologia Msza święta papież papież Franciszek

Uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Jezusa Chrystusa. Ks. Grabowski: przypomina o przeistoczeniu

- Jest to bardzo ważne święto ponieważ przypomina nam o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Przypomina o prawdzie wiary, którą nazywamy przeistoczeniem. Dogmat o transsubstancjacji z 1215 roku przypomina o istocie Eucharystii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski z tygodnika Niedziela.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało wiara Kościół religia teologia Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24