Polskie Radio
Section05

transport miejski

Wykluczenie komunikacyjne. Jak determinuje nasze życiowe wybory?

Z perspektywy Warszawy może się wydawać, że wykluczenie komunikacyjne nie jest w kraju problemem. To jednak złudzenie. – Musimy mieć świadomość, że do bardzo wielu miejscowości, do bardzo wielu sołectw nie docierają autobusy – przypomina dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej. Dostępność transportu publicznego często decyduje o wyborze szkoły czy możliwości podjęcia pracy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzina wykluczenie komunikacyjne transport publiczny transport

Zmiany w organizacji ruchu na Wszystkich Świętych. Sprawdź, jak w poszczególnych miastach można dojechać na cmentarze

W miastach w całej Polsce 1 listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu nekropolii ulice będą częściowo zamknięte, wprowadzone ograniczenia prędkości i zakazy zatrzymywania. Lokalne władze apelują do mieszkańców o skorzystanie z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że uruchomione zostaną linie specjalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych miasto autobus tramwaj metro Warszawa Łódź Rzeszów Trójmiasto Gdańsk Gdynia Kraków Wrocław Bydgoszcz Olsztyn komunikacja miejska społeczeństwo regiony Polskie Radio Kierowców

Wszystkich Świętych. W Warszawie dodatkowe 24 linie cmentarne i zmiany w organizacji ruchu

W środę, 1 listopada, na warszawskie ulicy wyjadą autobusy i tramwaje 24 dodatkowych linii – niektóre z nich będą kursowały z częstotliwością nawet co minutę, dwie. Komunikacja miejska będzie miała priorytet w rejonie cmentarzy, dlatego - jak wskazuje Zarząd Transportu Miejskiego - lepiej pozostawić samochód w domu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych Warszawa regiony mazowieckie autobus

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Fundusze Europejskie. Środki na rozwój ekologicznego transportu publicznego

Od kilkunastu lat Fundusze Europejskie wspierają rozwój przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu publicznego w miastach Polski Wschodniej. Pomoc finansowa będzie kontynuowana poprzez program "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej"; od teraz ze wsparcia będą mogły skorzystać nie tylko miasta wojewódzkie, ale też średniej wielkości miasta z tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze europejskie fundusze unijne transport publiczny

ANALIZA To nie jest miasto dla kierowców. Tak Warszawa uprzykrza życie posiadaczom aut

Warszawa walczy z kierowcami na wielu polach. Zwężanie ulic i tworzenie buspasów kosztem przepustowości jezdni, coraz wyższe opłaty za parkowanie pobierane na coraz większym obszarze, a także plan wprowadzenie strefy Tempo 30. Kolejnym ciosem będzie ograniczenie ruchu w centrum miasta i wprowadzenie Strefy Czystego Transportu (SCT). Mieszkańcy stolicy mają porzucić samochody, a co z urzędnikami?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka transport samochody ekologia Warszawa regiony mazowieckie

Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu fabryki we Wrocławiu. Nowy inwestor zatrudni tylko część pracowników

Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma podpisała już list intencyjny w sprawie sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding, który ma zaoferować zatrudnienie części pracowników koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autobus transport publiczny volvo

Pięć lat programu Dostępność Plus. Co się zmieniło?

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu, produktów i usług do wymagań wszystkich obywateli. Celem programu jest zapewnienie swobodnego udziału w życiu publicznym i społecznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Właśnie mija pięć lat od uruchomienia programu. Co udało się osiągnąć? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie niepełnosprawność niepełnosprawni architektura transport publiczny

"Obietnice Trzaskowskiego". Kaleta: świat objechać zdążył, dla Warszawy nie ma czasu

- Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat, a nie ma czasu na spotkania z mieszkańcami - mówił poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Polityk SP mówił o "niezrealizowanych obietnicach prezydenta Warszawy". Podczas konferencji prasowej przed warszawskim ratuszem Kaleta mówił o "piątce Trzaskowskiego, czyli niespełnionych obietnicach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski samorząd Warszawa Sebastian Kaleta