Polskie Radio
Section05

Ursula von der Leyen

Kto był najlepszym, a kto najgorszym szefem Rady Europejskiej?

Nowy przewodniczący Rady Europejskiej – António Costa – zapowiada porządki i zmianę stylu po kadencji Charles’a Michela. Czy rzeczywiście posprząta po poprzedniku? W najnowszym odcinku "Szczytu Europy” przyglądamy się, którzy szefowie Rady zapisali się w historii najlepiej, a którzy najgorzej. Kto był poetą, kto lisem, a kto dyplomatycznym zawalidrogą? Mówimy też o napiętych relacjach między Michelem a Ursulą von der Leyen i o tym, dlaczego ta dwójka unikała się jak ognia. A na koniec – rozmowa z Martą Tomasik, nową rzeczniczką Costy i pierwszą Polką w tej roli.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Maciej Sokołowski Szczyt Europy podcast Unia Europejska Rada Europy Antonio Costa

Umowa UE z Mercosur. Wielki biznes kosztem środowiska naturalnego?

- Umowa z UE państw z grupy Mercosur może być korzystne dla wielkich plantatorów, ale odbędzie się to kosztem wycinki lasów i zubożeniem lokalnej ludności - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Ganczarek, podróżnik, dziennikarz i pisarz przebywający w Argentynie, w audycji "Świat 24".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Marcin Pośpiech Argentyna Unia Europejska Ameryka Południowa rolnictwo Brazylia

Szczyt Europy

Nowa Komisja Europejska rozpoczęła pracę. Jej przewodnicząca, Ursula von der Leyen, chce skupić jeszcze więcej kompetencji w swoich rękach – ale jak planuje to osiągnąć i z kim? O politycznych ambicjach, roszadach kadrowych i kuluarach brukselskiej układanki opowiadają Beata Płomecka (Polskie Radio) i Maciej Sokołowski (TVN24) – doświadczeni korespondenci, którzy w Brukseli znają niemal każdy korytarz. Jeśli chcesz rozumieć Europę bez uproszczeń – ten podcast jest dla Ciebie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Szczyt Europy Beata Płomecka Maciej Sokołowski Komisja Europejska Bruksela podcast

UE przygotowuje strategię działania na kolejne lata. Wiele zależy od stanowiska Donalda Trumpa

- Unia Europejska może być rozgrywana przez Donalda Trumpa, bo on zna jej wewnętrzne podziały, a Viktor Orban może być dla niego skutecznym suflerem. Tym bardziej, że kraje Wspólnoty mają zupełnie odmienne spojrzenie na współpracę z Chinami i umowę handlową z krajami Mercosur - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Roszak z GDP.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Ewa Wasążnik Chiny Donald Trump Komisja Europejska

Jakie nastroje w UE po wygranej Trumpa? "Poważne wyzwanie"

- Musimy zobaczyć, co zrobi Trump, Ale jasno wyraził swoje plany, zwłaszcza w odniesieniu do taryf. Dotyczą one Chin, ale także Europy. Nawet jeśli chodziłoby tylko o Chiny, to miałoby to konsekwencje dla Europy - powiedział w rozmowie z Beatą Płomecką Ian Lesse, ekspert z brukselskiego birua German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA Donald Trump Polskie Radio Republikanie Partia Republikańska polityka polityka zagraniczna USA USA wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie wybory w USA wybory Beata Płomecka Unia Europejska Kamala Harris

Mołdawia zdecydowała. Są ostateczne wyniki wyborów i referendum

Są już ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii. Maia Sandu, obecna prezydent, zdobyła 42,45 proc. poparcia, wygrywającym tym samym pierwszą wyborów. Drugie miejsce przypadło Aleksandrowi Stoianoglo. To oznacza, że zmierzą się ze sobą w drugiej turze, która odbędzie się 3 listopada. Obywatele Mołdawii jednocześnie wzięli udział w referendum, którego wynik okazał się porażką dla władz w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mołdawia Maia Sandu wybory prezydenckie wybory Unia Europejska referendum Rosja