Polskie Radio
Section05
Witold Modzelewski

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Prof. Modzelewski: pierwszy program, który rozwiąże historyczny problem

- Do tej pory programy, które realizowano, w większości sprzyjały interesom instytucji finansowych - banków. W tym przypadku jest wyraźny adresat tego projektu - kredytobiorca, który chce dzięki temu, mając własne mieszkanie, założyć rodzinę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekonomista, ekspert podatkowy).   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 mieszkanie gopodarka kredyt mieszkaniowy BGK

Fuzja Lotosu z Orlenem. Prof. Modzelewski: konieczne posunięcie

Celem fuzji Lotosu z Orlenem jest zbudowanie drugiej co do wielkości firmy multienergetycznej w Europie wspólnotowej. W czasie zagrożeń dla rynku paliwowego tylko duże struktury są w stanie przetrwać perturbacje. Decyzja sprzed paru lat została potwierdzona przez okoliczności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka GOSPODARKA ekonomia lotos Orlen fuzja POLSKA

Prof. Modzelewski: inflacja ma dzisiaj źródła pozaekonomiczne, nieracjonalne

- Grożą nam zjawiska recesyjne i wysoka inflacja, ponieważ jesteśmy w sytuacji nieracjonalnych zachowań podyktowanych okolicznościami, których nikt nie umiał przewidzieć kilka miesięcy czy tygodni temu. Kluczem do wszystkiego jest koniec sytuacji niepewności, to w rękach wielkiej polityki jest zakończenie konfliktu, który będzie zakończeniem tego stanu, a także strachu, który kieruje naszymi zachowaniami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki Antoni Trzmiel społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA

Prof. Modzelewski: 2021 okazał się rokiem niesprawdzonych prognoz ekonomicznych

- Powinniśmy starać się szukać nowego doświadczenia, nowej doktryny przeciwdziałania inflacji. Te, które do tej pory chciano stosować okazały się w większości nieskuteczne, a czas, który można było uzyskać dla ich sprawdzenia już minął - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ekonomia inflacja Antoni Trzmiel

"Historyczne osiągnięcie". Prof. Witold Modzelewski podsumowuje 6 lat rządów PiS

Uważam, że najważniejsze jest to, iż zaprzeczono pewnemu paradygmatowi, który był utrzymywany przez w zasadzie poprzednie kilkanaście lat: że my jesteśmy skazani na nędzę i naszym sposobem walki konkurencyjnej jest nasza bieda. Zaczęliśmy to odrzucać i w istotnej części zlikwidowaliśmy. To jest historyczne osiągnięcie - mówił prof. Witold Modzelewski, ekonomista, podsumowując - z perspektywy gospodarczej - 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA GOSPODARKA ekonomia polityka PiS podatki

Ekonomista o migracjach powodowanych głodem: przekazanie żywności mogłoby rozwiązać ten problem

- Jeśli ludzie mają słabą, ale stabilną sytuację i wielką niewiadomą w przypadku migracji, to zadowalają się często tym stanem, który jest - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski. Dodał, że rozwiązaniem powinna być pomoc ludziom w miejscu ich zamieszkania, a nie skłanianie ich do migracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ekonomia inflacja Antoni Trzmiel kryzys migracyjny migracja społeczeństwo

Prof. Witold Modzelewski: nie ma sądu, do którego można by zaskarżyć wyrok TSUE

- Sądy też nadużywają władzy. W ten sposób, że np. przekraczają swoje kompetencje. Wiedząc, że nad sądami nie ma już Sądu Najwyższego, do którego można by zaskarżyć wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski (ekonomista, prezes Instytutu Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz polityka Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE fundusze europejskie nadużycia sądownictwo POLSKA

"Efekt ciągłości i skuteczności polityki fiskalnej". Prof. Modzelewski o zmniejszeniu deficytu

- Dynamika przyrostu dochodów budżetowych jest szybsza niż przyrost PKB. Efektywność systemu wzrasta pomimo braku wzrostu obciążeń podatkowych - mówił w PR24 prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), komentując zmniejszenie deficytu budżetowego zapowiedziane w nowelizacji ustawy budżetowej.
Zobacz więcej na temat:  podatek ustawa POLSKA Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel GOSPODARKA polityka vat budżet Polski

Prof. Modzelewski o wzroście inflacji: jeżeli RPP zachowa zimną krew, mamy szansę przetrwać ten moment

- Pytanie, czy wzrost cen wynikający ze zjawisk popytowych będzie zarazem źródłem kolejnych rewindykacji, zwłaszcza płacowych - mamy tego początki, jak protest medyków - czy też zareagujemy, nie czekając na wyczerpywanie się źródeł tego zjawiska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik, ekonomista, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  podatek ustawa POLSKA Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej polityka

Wzrosty cen po pandemii. Prof. Modzelewski: branże korzystają z nadzwyczajnego popytu

- Mamy rozwijające się zjawisko, które do tej pory nie występowało. To, że branże, które zostały poturbowane przez ograniczenia, chcą teraz odbić sobie utracone zyski i że korzystają z nadzwyczajnego popytu, jest normalne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert podatkowy.
Zobacz więcej na temat:  przedsiębiorca firmy GOSPODARKA Polskie Radio 24 inflacja ceny żywności pieniądze

Prof. Modzelewski: sytuacja finansów państwa jest lepsza, niż zakładały to prognozy

- Zbieramy owoce mozolnych działań naprawczych, dotyczących systemu fiskalnego. Wprowadzono wiele nowych przepisów uszczelniających system. Dlatego mimo wszystkich kosztów pandemii regres w dochodach jest niewspółmiernie niższy, niż byłby bez tych rozwiązań - powiedział o aktualnej sytuacji finansów państwa prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekspert od spraw podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia pieniądze emerytura podatki senior gospodarka polska POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 GOSPODARKA