Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Zełenski o chorobie Putina. "Ta, na którą cierpi, dotknęła też wiele osób z jego otoczenia"

W rozmowie z amerykańską telewizją NBC prezydent Wołodymyr Zełenski odniósł się do pogłosek o stanie zdrowia Władimira Putina. Ocenił, że przywódca Rosji na pewno cierpi na chorobę braku szacunku wobec Ukrainy. - To nie jest tylko kwestia jednego człowieka, lecz wielu osób z otoczenia Putina, co przejawia się w wybujałych ambicjach rosyjskich władz - mówił Zełenski. Dodał, że to poważniejsze dolegliwości, niż choroba rozumiana w sensie zdrowotnym.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin

Publicyści komentują ostatnie decyzje NATO. "Obecność wojsk Sojuszu w Polsce powinna być stała"

- Obecność wojsk NATO powinna oczywiście być stała. Tak samo jeśli chodzi o ciężkie brygady pancerne, one powinny znajdować się na terytorium Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś ("Dziennik Trybuna"). Gośćmi audycji byli także Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski") i Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Ukraina ŚWIAT Europa szczyt NATO służby i bezpieczeństwo wojna 2022 wschodnia flanka NATO szczyt NATO 2022 Polskie Radio 24 Dorota Kania

Wiceszef MON: przygotowujemy się na rozszerzenie obecności wojsk USA

- NATO zdaje sobie sprawę, że dziś największe zagrożenie jest na wschodzie Europy, na wschodniej flance NATO, i zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych, wojsk amerykańskich jest kluczowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie POLSKA Rosja Ukraina wojna 2022 armia broń NATO

"Demonstracja siły i wywieranie presji". Ekspert o incydentach w rejonie Bałtyku i napięciu na linii styku NATO-Rosja

- Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO szczyt NATO szczyt NATO 2022 Ukraina Rosja wojna 2022 służby i bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO Bałtyk Morze Bałtyckie

Ostre wystąpienie Zełenskiego na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Chciał uznania Rosji za państwo terrorystyczne

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do stworzenia prawnej definicji państwa terrorystycznego i uznania Rosji za takie państwo. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Zełenski powiedział, że każdego dnia Rosja dokonuje na Ukrainie aktów terroru.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne ludobójstwo

"Podsumowanie wielkiej misji Putina". Wróblewski o zgodzie na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

- To niewątpliwie jest potężna mobilizacja i wzmocnienie NATO: pakt, który - przypominając niedawne wypowiedzi Emmanuela Macrona - jest w śmierci mózgowej, okazuje się, że potrafił się odnaleźć - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute, komentując kompromis w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. - To niewątpliwie bardzo symboliczny moment - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Krzysztof Grzybowski Tomasz Wróblewski szczyt NATO 2022 Szwecja Finlandia Turcja Rosja

Szczyt NATO w Madrycie. Saryusz-Wolski: motorem zmian jest oś USA-Wielka Brytania-Polska

- Idziemy w dobrym kierunku, jest to postęp, jesteśmy bardziej zjednoczeni, ale nadal są pewne niedokończone działania - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, oceniając rozpoczęty szczyt NATO w Madrycie. - Motorem pozytywnych zmian jest oś Stany Zjednoczone-Wielka Brytania-Polska - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jacek Saryusz-Wolski Antoni Opaliński Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej NATO Rosja Europa Europa Wschodnia szczyt NATO 2022

Szczyt NATO w Madrycie. Dr Raubo: Rosja zmieniła zasady gry

W Madrycie rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas którego głównym tematem będzie rosyjska napaść na Ukrainę. - W 2022 roku pokazaliśmy, że fizycznie jesteśmy już w stanie wzmacniać obecność wojskową na flance wschodniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i publicysta portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski NATO szczyt NATO Madryt

Senegal i Indonezja na szczycie G7. Magdalena Cedro: to próba przekonania do frontu wobec Rosji

- Rosyjska propaganda nie działa tak skutecznie w Europie czy USA, ale dociera do krajów Ameryki Południowej i Afryki, których przywódcy mówią, że za kryzys żywnościowy odpowiedzialne są sankcje i liderzy państw Zachodu. Chodzi o to, by odwrócić tę narrację i przekonać te kraje, by poparły front zachodni - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z "Polityka Insight", komentując szczyt G7.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński serwis wschodni Rosja Ukraina

Gorzkie słowa szefa NATO przed szczytem w Madrycie. "Jesteśmy zbyt zależni od Rosji"

- Sankcje na Rosję to cena, którą warto zapłacić za wolność - podkreślił w Madrycie sekretarz generalny NATO przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu. Jens Stoltenberg wystąpił na forum obywatelskim zorganizowanym jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przywódców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt Jens Stoltenberg NATO szczyt NATO 2022 bezpieczeństwo Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski sankcje