Polskie Radio
Section05
zabawa z dzieckiem

Zabawa "Mój teatrzyk" w Polskim Radiu Dzieciom

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, dlatego Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wzięcia udziału w zabawie plastycznej. Wystarczyło pokazać zdjęcie wykonanej własnoręcznie, dowolną techniką i przy użyciu dowolnych pomocy, kukiełki, pacynki lub lalki teatralnej, zamieszczając je w komentarzu pod specjalnie przygotowanym postem w mediach społecznościowych stacji.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa czas wolny radio dla dzieci

Tradycja zabawy, zabawa z tradycją

W jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi? Takie pytanie stawiają sobie edukatorki w obszarze muzyki tradycyjnej, tworząc projekt Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. W tę sobotę, wraz z nimi, zapraszamy w świat dawnych zabaw!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music dzieci Aleksandra Faryńska zabawa zabawa z dzieckiem

ART. SPONSOROWANY Trasoumilacze, czyli recepta na udaną podróż z dziećmi od OTOMOTO i Natalii Kukulskiej

Wakacje powoli się kończą, czas na ostatnie wspólne dłuższe wyjazdy. Jeśli do tej pory nie zagraliście w Trasoumilacze ze swoimi dziećmi, najwyższa pora to zrobić! Trasoumilacze to 6 gier słownych, zaproponowanych przez OTOMOTO, z myślą o podróżach autem lub pociągiem. Marka wraz z ambasadorką tej edukacyjnej akcji, Natalią Kukulską, zachęca opiekunów i dzieci do cyfrowego detoksu - tablety i smartfony zamieniamy na rodzinne rozgrywki. Trasoumilacze nie tylko poradzą sobie z nudą, ale pomogą Waszym pociechom doskonalić umiejętności językowe, rozwijać kreatywność, a także nauczą je współpracy, koncentracji i logicznego myślenia.
Zobacz więcej na temat:  zabawa kreatywna zabawa z dzieckiem zabawy dla dzieci podróż z dzieckiem Natalia Kukulska

Historia roweru i ciekawostki na jego temat [SŁUCHAJ TERAZ]

Prototyp pierwszego roweru powstał w 1790 roku. Konstrukcja umożliwiała jazdę w jednym kierunku, a skręcanie nie było możliwe. Pierwszy rower pojawił się w 1817 roku i został nazwany rowerem do biegania - nie bez powodu, ponieważ początkowo rowery nie miały pedałów, więc pojazdy napędzane był stopami użytkujących. Dziś w Poranku PRD rozmawiamy o rowerach! 
Zobacz więcej na temat:  rower Poranek Polskiego Radia Dzieciom zabawa z dzieckiem czas wolny

Budowanie świadomości marki od najmłodszych lat. Bawarczycy prezentują samochód dla dzieci

Duża część miłośników motoryzacji ma swojego ulubionego producenta. BMW od dłuższego czasu zwraca uwagę na tych, którzy za kilka lat mogą stać się ich faktycznymi klientami. Bawarczycy zaprezentowali najnowszą odsłonę serii Baby Racer.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bmw zabawki zabawa zabawa z dzieckiem zabawy dla dzieci Niemcy dziecko

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zabawa z dzieckiem zabawy dla dzieci

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zabawki zabawa z dzieckiem radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci zabawa z dzieckiem zabawki psychologia dziecięca