Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Biblia Biblia Gutenberga gutenberg KULTURA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także

Eurowizja 2025. Janusz Radek: "In Cosmic Mist" to kosmiczna historia

- Historia o tym, że ludzkość znowu zaczęła się patrzeć w gwiazdy. Tam szukać rozwiązań różnych problemów. Wierzyć, że te rozwiązania tam się znajdują. Może tam jest przyszłość? Niektórzy uważają, że kosmos niesie ze sobą nowe emanacje ludzkiego talentu, rozwoju - powiedział w audycji "Muzyczna Jedynka" Janusz Radek.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Radek Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa Eurowizja

Słowianie produktem przypadku historycznego? Autorska wizja początków Polski autorstwa prof. Przemysława Urbańczyka

Najwcześniejsze dzieje Polski do niedawna były osadzone w sztywnym gorsecie teorii, której wszyscy uczyliśmy się w szkole. Jak pisze prof. Przemysław Urbańczyk w swojej najnowszej książce, "Korzenie Polski", ta wizja, jak długo nieodświeżany schemat, uległa stopniowemu zużyciu, znudziła też samych mediewistów, zarówno historyków, jak i archeologów, którzy mieli już dość jałowego powtarzania jedynie słusznej wykładni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze historia Polski Słowianie archeologia

Polska Fundacja Muzyczna. Tworzą ją osoby, które pomagają artystom będącym w potrzebie

Polska Fundacja Muzyczna pomaga artystom w potrzebie już od 21 lat. - Oni nie zawsze pilnowali spraw, które dla nas osób niebędących artystami, są prostsze i codziennie. W tym czasie dawali z siebie wszystko poprzez swoje piosenki i twórczość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Kopeć, szef fundacji. Jakie akcje organizuje PFM?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Zobacz także Polska Fundacja Muzyczna Tomasz Kopeć

Jakie były początki państwa polskiego? Możliwe, że inne niż wskazują badania milenijne

Najwcześniejsze dzieje Polski do niedawna były osadzone w "sztywnym gorsecie" teorii zarysowanej w latach 50. i 60. XX wieku jako pokłosie tzw. badań milenijnych. U jej podstaw leżał dogmat o odwiecznej polskości ziem między Wisłą a Odrą, o narodzinach naszej państwowości z połączenia plemiennych struktur i o nadrzędnej roli Polan w dziele tworzenia organizmu państwowego. Jest jednak coraz więcej badaczy, którzy kwestionują tę "szkolną" wizję, wskazując na jej niezgodność z aktualnymi osiągnięciami archeologii czy nauk przyrodniczych.
Zobacz więcej na temat: 

Ogromna fala przemocy w DR Konga. Ekspert: to są bestialskie wydarzenia

W Demokratycznej Republice Konga coraz bardziej nakręca się spirala przemocy, m.in. zgwałcono i spalono żywcem ponad 100 więźniarek. - Właściwie od lat 90. mamy taki stan pełzającej wojny z ponad setką lokalnych ugrupowań rebelianckich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jaki udział w konflikcie ma sąsiednia Rwanda?
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Walewski Kongo demokratyczna republika konga Jędrzej Czerep Piotr Buras Maksymilian Dura

Opowieść o miłości, odwadze i inności. Pisarka napisała książkę o relacji z córką w spektrum autyzmu

Eliza Kącka napisała książkę o relacji ze swoją córką i z samą sobą. "Wczoraj byłaś zła na zielono" to wydawnictwo o życiu z dzieckiem, które jest w spektrum autyzmu. Pisarka nie używa jednak tego określenia w książce. Dlaczego? - Pocięcie prozy różnymi kwalifikacjami medycznymi oznacza zasugerowanie czegoś ludziom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska KSIĄŻKA spektrum autyzmu Eliza Kącka