Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Trudności w nauce czytania, pisania i liczenia. Jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Niektórzy twierdzą, że trudności u dziecka związane z nauką czytania, pisania lub liczenia wynikają po prostu z lenistwa. Często jednak takie opinie są krzywdzące. W jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy dysgrafii, dysortografii, dysleksji i dyskalkulii u najmłodszych? Podpowiada w Jedynce dr Danuta Al-Khamisy, pedagog, ekspertka w dziedzinie edukacji przedszkolnej oraz edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także Danuta Al-Khamisy dysgrafia dysleksja dysortografia dyskalkulia szkoła

Prof. Krzysztof Meissner w rozmowie z Katarzyną Jankowską: świat fizyki poddany jest ścisłym, prostym i eleganckim prawom

Prof. Krzysztof Meissner, wybitny fizyk, początkowo interesował się… chemią. Dlaczego z czasem postanowił realizować się w świecie fizyki? Czym dla niego jest autorytet tej nauki budowany na "pięknych równaniach i eleganckich teoriach"? Nad czym pracuje z najwybitniejszym fizykiem matematycznym na świecie Rogerem Penrose'em?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Krzysztof Meissner fizyka

Ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej w Puźnikach. "To wierzchołek góry lodowej" - w rozmowie z Michałem Wójcikiem mówi dr hab. Damian Markowski

Pod koniec kwietnia we wsi Puźniki w Ukrainie rozpocznie się ekshumacja ofiar zbrodni wołyńskiej. Ekipa badawcza będzie się składać z antropologów, archeologów, specjalistów medycyny sądowej oraz genetyka. - Będziemy mogli sięgnąć jedynie po wierzchołek ogromnej góry lodowej, która wciąż pozostaje do przebadania - zwraca uwagę dr hab. Damian Markowski.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także ludobójstwo Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina Michał Wójcik

"Gdynia. Pierwsza w Polsce". Mieszkańcy kochają to miasto miłością romantyczną

- Dzisiaj obchodzimy 99. urodziny Gdyni. Kiedy zajrzy się na portal społecznościowy, okazuje się, że gdynianie i gdynianki składają życzenia: " Kochana Gdynio, bądź szczęśliwa, rośnij duża", tak jak zwracają się do osoby, i jest to niesamowite - mówi w Jedynce Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Gdynia. Pierwsza w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Gdynia reportaż architektura Ula Kaczyńska

Czy miód jest lekarstwem na przeziębienie i grypę? Wyjaśnia dietetyczka

W okresie zachorowań na grypę i inne wirusowe infekcje wielu z nas sięga po domowe sposoby walki z nimi. Jednym z najczęściej wymienianych produktów jest miód, który jednocześnie jest bardzo smaczny. - Miód rewelacyjnie łagodzi objawy przeziębień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. Jaką skuteczność ma w przypadku różnych chorób?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także Magdalena Kartasińska-Kwaśnik miód zdrowie zdrowie i dieta

Kanał Panamski. Łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym już ponad 110 lat

Kanał Panamski, który znalazł się dziś w centrum światowej polityki, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym już ponad 110 lat. Pomysł jego budowy pojawił się jednak dużo wcześniej - na początku XVI wieku, kiedy Hiszpan Vasco Núñez de Balboa jako pierwszy Europejczyk dotarł przesmykiem do wybrzeży Pacyfiku. Choć idea skrócenia drogi morskiej była podnoszona na przestrzeni wieków wielokrotnie, to do jej urzeczywistnienia przystąpiono dopiero pod koniec XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kanał Panamski Ocean Atlantycki ocean spokojny Michał Leśniewski

Tomasz Kolankiewicz: Has adaptował utwory literackie trudne do przeniesienia na ekran

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórcy dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. - Zakochałem się w jego twórczości bardzo wcześnie. Po obejrzeniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - przyznaje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wojciech Jerzy Has kino Tomasz Kolankiewicz Zobacz także film polski KULTURA

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz