Polskie Radio
Section05
1920

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia wojna polsko-bolszewicka 1920

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  płyta 1920 Bartosz Panek Dwójka Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Magdalena Złotnicka historia Polski 1920 wojna polsko-bolszewicka Warszawa II Rzeczpospolita pomniki

"Kulminacja obchodów rocznicy odzyskania niepodległości". Minister kultury o widowisku "Wdzięczni Bohaterom"

- W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na Stadionie Narodowym "1920. Wdzięczni Bohaterom" zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bitwa warszawska 1920 pamięć historia Polski POLSKA

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Wyjątkowy album Polskiego Radia

Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" zawiera m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, fragmenty artykułów prasowych z tamtego czasu, nagrania piosenek śpiewanych wówczas przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Polskie Radio album W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski POLSKA

Prof. Olszewska: historia zrobiła Kadenowi krzywdę. Na szczęście to się zmienia

- Przez wiele lat Juliusz Kaden-Bandrowski był sytuowany na marginesie. Wszyscy wiedzieli, że był taki pisarz, ale tak naprawdę na temat jego twórczości tylko pojedyncze teksty. Nareszcie jest on przywracany polskiej literaturze i można wypisać go z formuły niedoszłego następcy Stefana Żeromskiego - mówiła prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury UW.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Juliusz Kaden-Bandrowski Dwójka Dorota Gacek

Rok 1920 - Rząd Obrony Narodowej. Zgoda narodowa przeciwko bolszewikom

100 lat temu - 24 lipca 1920 roku utworzony został Rząd Obrony Narodowej, jeden z najważniejszych gabinetów II Rzeczypospolitej, pierwszy rząd, którego premierem został Wincenty Witos. Warunki, w jakich powstawał były krytyczne. Armia bolszewicka wkroczyła na etniczne ziemie polskie, zbliżała się w kierunku Grodna, Wilna, szła w kierunku Warszawy i Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos 1920 II Rzeczpospolita bitwa warszawska Marian Drozdowski Krzysztof Michalski

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Kinga Michalska 1920 Dwójka historia Polski literatura literatura polska

TYLKO U NAS Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Polskie Radio portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski

Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl stworzonym przez zespół portalu PolskieRadio.pl oraz "Niepodległą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio bitwa warszawska 1920 portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka 1920 matematyka szyfrowanie Małgorzata Szymankiewicz

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność porozumienia sierpniowe bitwa warszawska 1920 Dorota Truszczak Jarosław Szarek IPN