Polskie Radio
Section05
Antoni Opaliński

Anna Zalewska alarmuje: PE chce pozbawić Polskę prawa do decydowania o lasach

- Nikt nigdy nie miał prawa decydować, w jaki sposób każdy kraj członkowski gospodaruje, jak ustala podatki, jak zajmuje się miksem energetycznym czy lasami. U nas jest to skarb - Lasy Państwowe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska. W audycji wyjaśniła, co zawiera dokument przyjęty przez komisję środowiska Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Anna Zalewska ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski ochrona środowiska Lasy Państwowe

Afera korupcyjna w PE. Kuźmiuk: te same osoby były prowodyrami ataków na Polskę

- Ludzie, na których rachunki przelewane były setki tysięcy euro, a być może nawet miliony - bo są pytania do Panamy o kwotę ok. 60 mln dolarów - i jednocześnie szykanowali już wszystko jedno, czy Polskę, czy jakikolwiek kraj unijny, to tego rodzaju ludzie powinni po prostu zwyczajnie zniknąć z polityki - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, komentując aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Zbigniew Kuźmiuk ŚWIAT Europa Unia Europejska korupcja Parlament Europejski

Wawrzyk: gdyby Sikorski był dziś szefem MSZ, Polska prowadziłaby politykę podobną do niemieckiej

- To, co robi czy mówi od pewnego czasu pan Radosław Sikorski, pozwala wpisywać jego słowa w rosyjską propagandę, co bardzo skrzętnie jest przez Rosjan wykorzystywane. Gdyby taka osoba miała być teraz ministrem spraw zagranicznych Rzeczpospolitej, polskie stanowisko byłoby pewnie podobne do tego, co robią w tej chwili Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Piotr Wawrzyk POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Radosław Sikorski Rosja

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Anna Schmidt: to zmiana stylu myślenia

- Pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", rozumianą nie tylko jako dziejącą się w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, ale jako wszelkie relacje w środowisku domowym. Oznacza to rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński przemoc Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

"Bankructwo tzw. doktryny Gierasimowa". Ekspert o kondycji armii rosyjskiej

- Ta inwazja pokazała, że doktryna Gierasimowa to sterta papierów, którą można wyrzucić do kosza. Niezależnie od nowatorskich rozwiązań, które miały być rzekomo przez niego wprowadzone, to w starciu z dużym państwem europejskim, regularną armią wspieraną przez NATO, okazało się, że te wszystkie pomysły nie działają - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Antoni Opaliński ŚWIAT

"Kampania wyborcza obfitowała w niespodzianki". Ekspert PISM o wyniku I tury wyborów prezydenckich w Czechach

- Andrieja Babiš jest wyjątkowo sprawnym politykiem, jeśli chodzi o debaty (…) to osoba, która może tu sporo "zamieszać." Pomimo tego, że Petr Pawel jest faworytem wyborów to Andriej Babisz swoim doświadczeniem i negatywną kampanią może sprawić, że Czechy za dwa tygodnie będą miały byłego premiera, jako głowę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Ogrodnik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Czechy Andrej Babisz ŚWIAT Europa

"Baltic Pipe kończy epokę dostaw rosyjskiego gazu". Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski

- To, co działo się i dzieje w obszarze energii, konkurencji i walki na rynkach surowców energetycznych to element polityki imperialnej Rosji (...). Od ostatnich 30 lat Rosjanie starają się konsekwentnie używać tego narzędzia - mówił w Polskim Radiu 24 były sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA bezpieczeństwo energetyczne Rosja Antoni Opaliński Piotr Naimski gaz ziemny

Napięcia pomiędzy Kosowem a Serbią. Dr Jan Muś: przywódcy tych państw są zakładnikami własnej polityki

- Serbowie przegrywają walkę o ziemie, które uważają za swoją kolebkę. Można by tę sytuację poprowadzić w kierunku deeskalacji, pozostawiania Serbów na tej "świętej ziemi", co by sprzyjało rozwojowi tych społeczności. Spójrzmy na relacje polsko-litewskie czy polsko-ukraińskie, kwestia Wilna czy Lwowa nie jest tu rozpatrywana w realiach politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Muś, analityk z Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja serwis wschodni Antoni Opaliński Kosowo Serbia

Dziesięć miesięcy wojny na Ukrainie. Prof. Baluk: Rosja nie zdoła już unicestwić państwa i narodu ukraińskiego

- W szerszym kontekście wojna na Ukrainie to wojna dwóch światów, demokratycznego i autorytarnego. Niestety Rosja weszła na ścieżkę rozwoju niedemokratycznego, ukształtował się tam faszyzm. Trzeba wyraźnie to sobie powiedzieć, w Rosji mamy do czynienia z reżimem faszystowskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Opaliński

Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski. Ks. Bartołd: słowa wtedy wypowiedziane wciąż pobrzmiewają

- Papież skierował do polskiego duchowieństwa słowa pełne nadziei: uwierzcie w to, że macie moc waszego kapłaństwa, że na mocy sakramentu kapłaństwa, który przyjęliście, otrzymaliście wszystko to, kim naprawdę jesteście - powiedział w Polskim radiu 24 ks. proboszcz Archikatedry Warszawskiej Bogdan Bartołd wspominając pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski w 2006 roku. - Słowa, które papież wtedy wypowiedział, ciągle pobrzmiewają. Często, gdy prowadzę rekolekcje dla kapłanów, odwołuję się do nich - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI POLSKA Antoni Opaliński chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół

PR24 Białoruś zaatakuje Ukrainę? Dzikawicki: Łukaszenka nie ma tu nic do powiedzenia

- Łukaszenka na początku wojny mówił o tym, że Kijów będzie zajęty w ciągu trzech - czterech dni, a on sam będzie tam odbierał defiladę, co zresztą bardzo lubi robić. Jak się okazało, że sytuacja potoczyła się inaczej, to teraz stara się wywinąć z udziału w wojnie - mówił w Polskim Radiu 24 Alaksiej Dzikawicki (Biełsat TV).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Opaliński

Kompromis ws. KPO? Prof. Grosse: godzimy się na kolejne europejskie podatki

- Być może potrzebujemy tych pieniędzy, a nasze kłopoty budżetowe są tak potężne, że to usprawiedliwiają, ale musimy mieć świadomość, że koszty tego będziemy spłacać co najmniej przez 30 lat, a tak naprawdę tak długo, jak będziemy w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista (Uniwersytet Warszawski), komentując starania Polski o fundusze unijne z tytułu Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka Antoni Opaliński

"Takie wypowiedzi nie są niczym nowym". Karolina Olszowska o słowach prezydenta Turcji nt. Grecji

- Same wypowiedzi Turcji wobec Grecji i Grecji wobec Turcji nie są niczym nowym, powiedziałabym wręcz, że tutaj niewiele się zmieniło od lat i są one bardzo często pokłosiem sytuacji wewnętrznej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Olszowska, turkolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Grecja ŚWIAT Europa konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Demokraci z większością w Senacie USA. Komentarz Mateusza Piotrowskiego

- Kandydaci Trumpa zdecydowali o tym, że wynik republikanów nie jest tak dobry, jak miał być. Część z nich w kluczowych stanach nie została wybrana. W tych stanach, w których kandydatów popierał Trump, nie było pewności, kto wygra. Jego kandydaci często zawiedli - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Joe Biden wybory w USA Donald Trump Ameryka Antoni Opaliński

PR24 Jakub Maciejewski: przyjeżdżając do Kijowa, miało się wrażenie apokalipsy

- Czteromilionowe miasto o powierzchni 850 km kwadratowych było całkowicie opustoszałe. Nie było na ulicach samochodów, nie było ludzi, którzy żyli w piwnicach, na stacjach metra, w bunkrach. W centrum miasta były bilbordy skierowane do rosyjskich żołnierzy, których spodziewano się także w mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, dziennikarz "Sieci", autor książki "Wojna. Reportaż z Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Antoni Opaliński Polskie Radio 24

PR24 Spór Budapeszt-UE ws. pomocy Ukrainie. Dr Szymanowski: będzie próba pozbawienia Węgier głosu

Węgry stoją w opozycji do unijnych planów pomocowych wobec Ukrainy. Jak twierdzi gość Polskiego Radia 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, sytuacja nie wygląda tak, jak przedstawiają ją media. Gość PR24 stwierdził też, że będą podejmowane próby pozbawienia Węgier głosu w Radzie Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Unia Europejska wojna na Ukrainie Antoni Opaliński Polskie Radio 24