Polskie Radio
Section05
Bialoruś

"Liczymy, że 30 dni wystarczy na uporządkowanie sytuacji na granicy". Müller o stanie wyjątkowym

- Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach udowodnimy, że stan wyjątkowy był niezbędny do tego, aby zabezpieczyć polskie granice. Liczymy, że te 30 dni wystarczą na to, aby uporządkować sytuację na granicy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś polityka relacje polsko-białoruskie Piotr Müller granica wojna hybrydowa migracja

"Decyzja w najbliższym czasie". Prezydent o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że z uwagą analizuje uchwałę Rady Ministrów o potrzebie lepszego zabezpieczenia granicy z Białorusią. Po odprawie z dowództwem Wojska Polskiego i służb specjalnych oraz ministrem obrony narodowej prezydent mówił, że obecne działania hybrydowe prowadzone przez reżim Aleksandra Łukaszenki, mają związek z prowadzonymi manewrami białorusko-rosyjskimi "Zapad 2021".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś Andrzej Duda prezydent stan nadzwyczajny

"Po drugiej stronie nie mamy partnera". Andrzej Gawron o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Trzeba zrobić wszystko, wykorzystując zarówno narzędzia dyplomatyczne, jak i inne, jeżeli takowe są, żeby ten konflikt zakończyć, ale wiadomo, że po drugiej stronie nie mamy partnera - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bialoruś migracja kryzys migracyjny Prawo i Sprawiedliwość służby i bezpieczeństwo Mirosław Skowron

"Zagrożenie bombowe", "zbieg okoliczności". Białoruska telewizja pokazała reportaż o samolocie Ryanair

Białoruska telewizja państwowa ONT wyemitowała w środę około godzinny materiał o okolicznościach lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z Aten do Wilna, który określa jako "śledztwo dziennikarskie". Przekonuje w nim, że służby Białorusi nie wiedziały, że na pokładzie samolotu był Raman Pratasiewicz. Tymczasem jak informują niezależne mińskie media internetowe powołując się na ustalenia kanadyjsko-amerykańskiego magazynu "Vice", bloger był już obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami. 
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś samolot Mińsk

"Zryw solidarnościowy". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o akcji "Światło dla Białorusi"

- Chcieliśmy przekazać, poprzez oświetlanie w kolorze biało-czerwonym-białym budynków publicznych i instytucji kultury, także domów prywatnych, nasz symboliczny wyraz wsparcia dla Białorusinów i procesów demokratyzacji na Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś POLSKA Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Białoruś Polskie Radio 24

"Wyraz naszej solidarności jest bardzo ważny". Dyrektor NCK o akcji "Światło dla Białorusi"

- Już ponad 90 instytucji włączyło się w akcję "Światło dla Białorusi", cały czas napływają nowe zgłoszenia. To zarówno duże instytucje kultury, jak Wawel, Łazienki Królewskie czy Ministerstwo Kultury, ale także mniejsze placówki czy poszczególne osoby, które chcą wesprzeć tę akcję w swoich domach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś POLSKA Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Białoruś Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka