Polskie Radio
Section05
Bialoruś

Andrzej Rybałt o Irynie Słaunikawej: wydarzenia na Białorusi relacjonowała obiektywnie

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt powiedział, że Iryna Słaunikawa obiektywnie relacjonowała ostatnie wydarzenia na Białorusi. Dziennikarka TVP Iryna Słaunikawa została w tym tygodniu skazana na pięć lat kolonii karnej. Wcześniej relacjonowała na Białorusi m.in. obywatelski zryw przeciwko reżimowi Łukaszenki i sfałszowanym wyborom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś reżim Polskie Radio areszt dziennikarstwo Andrzej Rybałt

NASZ WYWIAD Legendarny białoruski pisarz Uładzimir Arłou: dziś trzeba dochować wierności językowi i pamięci historycznej

- Obecnie mamy czasy bardzo trudne dla białoruskiej kultury. Tym ważniejsze jest, by zachowywać wierność swojemu ojczystemu językowi i pamięci historycznej w imię europejskiej perspektywy i przyszłości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Uładzimir Arłou, białoruski pisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD literatura Bialoruś KULTURA

NASZ WYWIAD Żaryn o opinii NIK dot. budowy zapory na granicy. "Zarzuty nietrzymające się realiów"

- Zarzuty NIK są o tyle zarzutami nietrzymającymi się realiów, że decyzje związane z organizowaniem tej budowy zostały podjęte na mocy specjalnej ustawy, na podstawie której rozpoczęto prace dotyczące tej budowy - mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś granica kryzys migracyjny migracja Rosja Ukraina Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo polityka

"Największa inwestycja budowlana w historii SG". Gen. bryg. Wioleta Gorzkowska o zaporze na granicy

Straż Graniczna podpisała dziś trzy umowy na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Kluczowym elementem bariery będą przęsła stalowe. Zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Wioleta Gorzkowska poinformowała, że w dostawę przęseł stalowych zaangażuje się Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica kryzys migracyjny pieniądze inwestycje służby i bezpieczeństwo Bialoruś

"Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta"

To ma być gest solidarności wobec Polaków represjonowanych na Białorusi. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak zachęca do wsparcia więzionych od 9 miesięcy przez reżim Łukaszenki działaczy Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz prawie tysiąca osób zatrzymanych przez dyktatorski reżim.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Andrzej Poczobut Bialoruś Jan Dziedziczak W POLSKIM RADIU POLSKA

Sawicki: trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie. Więc jeśli nie rozwiąże się tego problemu na płaszczyźnie politycznej i zablokowania biznesu dla Aleksandra Łukaszenki w zakresie nazwijmy to turystyki bliskowschodniej, to nadal będzie to trwało. Tu muszą iść kolejne kroki i współpraca na forum międzynarodowym - mówił Marek Sawicki z PSL i Koalicji Polskiej w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Sawicki PSL polityka granica Bialoruś kryzys na granicy POLSKA migracja Aleksander Łukaszenka

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Marta Kubiak: Frontex absolutnie nie zdaje egzaminu

- Instytucja Frontexu absolutnie nie zdaje egzaminu, bo jeżeli rzeczywiście chcieliby pomóc, to nie zajmowaliby się udzielaniem pomocy w kwestii ewentualnych wniosków - powiedziała w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak, poseł PiS. Gościem programu była także Joanna Senyszyn z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo polityka granica Bialoruś relacje polsko-białoruskie imigranci w Europie imigracja migracja Joanna Senyszyn

Kompas strategiczny UE. Siły szybkiego reagowania w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Stworzenie unijnych sił szybkiego reagowania liczących 5 tysięcy żołnierzy do 2025 roku to jedno z założeń tak zwanego kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. Teraz po raz pierwszy został on zaprezentowany unijnym ministrom obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojsko wojna hybrydowa Bialoruś