Polskie Radio
Section05
Bialoruś

NASZ WYWIAD Żaryn o opinii NIK dot. budowy zapory na granicy. "Zarzuty nietrzymające się realiów"

- Zarzuty NIK są o tyle zarzutami nietrzymającymi się realiów, że decyzje związane z organizowaniem tej budowy zostały podjęte na mocy specjalnej ustawy, na podstawie której rozpoczęto prace dotyczące tej budowy - mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś granica kryzys migracyjny migracja Rosja Ukraina Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo polityka

"Największa inwestycja budowlana w historii SG". Gen. bryg. Wioleta Gorzkowska o zaporze na granicy

Straż Graniczna podpisała dziś trzy umowy na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Kluczowym elementem bariery będą przęsła stalowe. Zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Wioleta Gorzkowska poinformowała, że w dostawę przęseł stalowych zaangażuje się Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica kryzys migracyjny pieniądze inwestycje służby i bezpieczeństwo Bialoruś

"Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta"

To ma być gest solidarności wobec Polaków represjonowanych na Białorusi. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak zachęca do wsparcia więzionych od 9 miesięcy przez reżim Łukaszenki działaczy Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz prawie tysiąca osób zatrzymanych przez dyktatorski reżim.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Andrzej Poczobut Bialoruś Jan Dziedziczak W POLSKIM RADIU POLSKA

Sawicki: trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie. Więc jeśli nie rozwiąże się tego problemu na płaszczyźnie politycznej i zablokowania biznesu dla Aleksandra Łukaszenki w zakresie nazwijmy to turystyki bliskowschodniej, to nadal będzie to trwało. Tu muszą iść kolejne kroki i współpraca na forum międzynarodowym - mówił Marek Sawicki z PSL i Koalicji Polskiej w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Sawicki PSL polityka granica Bialoruś kryzys na granicy POLSKA migracja Aleksander Łukaszenka

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Marta Kubiak: Frontex absolutnie nie zdaje egzaminu

- Instytucja Frontexu absolutnie nie zdaje egzaminu, bo jeżeli rzeczywiście chcieliby pomóc, to nie zajmowaliby się udzielaniem pomocy w kwestii ewentualnych wniosków - powiedziała w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak, poseł PiS. Gościem programu była także Joanna Senyszyn z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo polityka granica Bialoruś relacje polsko-białoruskie imigranci w Europie imigracja migracja Joanna Senyszyn

Kompas strategiczny UE. Siły szybkiego reagowania w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Stworzenie unijnych sił szybkiego reagowania liczących 5 tysięcy żołnierzy do 2025 roku to jedno z założeń tak zwanego kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. Teraz po raz pierwszy został on zaprezentowany unijnym ministrom obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojsko wojna hybrydowa Bialoruś

Kolejne sankcje wobec reżimu Łukaszenki. USA pracują nad nowym pakietem

Stany Zjednoczone pracują nad nałożeniem kolejnych sankcji na Białoruś - poinformował Departament Stanu. Rzecznik departamentu Ned Price powiedział dziennikarzom, że prace prowadzone są wspólnie z Unią Europejską i mają na celu powstrzymanie "nieludzkiego traktowania" migrantów przez władze białoruskie przy granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Bialoruś Departament Stanu USA Aleksander Łukaszenka

Kryzys w Kuźnicy. Budzisz: to nie jest chimera irracjonalnego dyktatora, ale element pewnej strategii

- To, co dzieje się dzisiaj na granicy, to nie jest odosobnione wydarzenie, jakaś chimera irracjonalnego dyktatora, ale jest to pewien element strategii dość przemyślanej i konsekwentnie realizowanej - tak o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś imigranci w Europie imigracja migracja Antoni Trzmiel

"Prezydent wie, co ma do powiedzenia opozycja. To nic budującego". Szrot o niezwoływaniu RBN ws. kryzysu migracyjnego

- Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał. Prezydent wie, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja, to nic budującego - powiedział Interii prezydencki minister Paweł Szrot.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Bialoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo prezydent BBN imigranci w Europie