Polskie Radio
Section05
Bialoruś

Kryzys w Kuźnicy. Budzisz: to nie jest chimera irracjonalnego dyktatora, ale element pewnej strategii

- To, co dzieje się dzisiaj na granicy, to nie jest odosobnione wydarzenie, jakaś chimera irracjonalnego dyktatora, ale jest to pewien element strategii dość przemyślanej i konsekwentnie realizowanej - tak o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś imigranci w Europie imigracja migracja Antoni Trzmiel

"Prezydent wie, co ma do powiedzenia opozycja. To nic budującego". Szrot o niezwoływaniu RBN ws. kryzysu migracyjnego

- Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał. Prezydent wie, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja, to nic budującego - powiedział Interii prezydencki minister Paweł Szrot.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Bialoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo prezydent BBN imigranci w Europie

"Liczymy, że 30 dni wystarczy na uporządkowanie sytuacji na granicy". Müller o stanie wyjątkowym

- Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach udowodnimy, że stan wyjątkowy był niezbędny do tego, aby zabezpieczyć polskie granice. Liczymy, że te 30 dni wystarczą na to, aby uporządkować sytuację na granicy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś polityka relacje polsko-białoruskie Piotr Müller granica wojna hybrydowa migracja

"Decyzja w najbliższym czasie". Prezydent o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że z uwagą analizuje uchwałę Rady Ministrów o potrzebie lepszego zabezpieczenia granicy z Białorusią. Po odprawie z dowództwem Wojska Polskiego i służb specjalnych oraz ministrem obrony narodowej prezydent mówił, że obecne działania hybrydowe prowadzone przez reżim Aleksandra Łukaszenki, mają związek z prowadzonymi manewrami białorusko-rosyjskimi "Zapad 2021".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś Andrzej Duda prezydent stan nadzwyczajny

"Po drugiej stronie nie mamy partnera". Andrzej Gawron o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Trzeba zrobić wszystko, wykorzystując zarówno narzędzia dyplomatyczne, jak i inne, jeżeli takowe są, żeby ten konflikt zakończyć, ale wiadomo, że po drugiej stronie nie mamy partnera - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bialoruś migracja kryzys migracyjny Prawo i Sprawiedliwość służby i bezpieczeństwo Mirosław Skowron

"Zagrożenie bombowe", "zbieg okoliczności". Białoruska telewizja pokazała reportaż o samolocie Ryanair

Białoruska telewizja państwowa ONT wyemitowała w środę około godzinny materiał o okolicznościach lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z Aten do Wilna, który określa jako "śledztwo dziennikarskie". Przekonuje w nim, że służby Białorusi nie wiedziały, że na pokładzie samolotu był Raman Pratasiewicz. Tymczasem jak informują niezależne mińskie media internetowe powołując się na ustalenia kanadyjsko-amerykańskiego magazynu "Vice", bloger był już obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami. 
Zobacz więcej na temat:  Bialoruś samolot Mińsk