Polskie Radio
Section05
Chile

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

Pożary lasów pod kontrolą. Powstał wynalazek, który z wyprzedzeniem poinformuje o pojawieniu się ognia

Pożary lasów od teraz będą znane, zanim do nich dojdzie. To za sprawą  zespołu studentów prywatnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Chile, którzy wynaleźli system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia wybuchem ognia. Wynalazek pozwoli wykrywać pożar z 12-minutowym wyprzedzeniem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Chile służby i bezpieczeństwo pożar las wynalazek straż pożarna

Kupujesz nowe, wyrzucasz stare? Tony ciuchów-śmieci na chilijskiej pustyni

Większość z nas każdego roku czyści swoją szafę i wyrzuca z niej kilogramy nieużywanych ubrań. Często chcemy, by trafiły one do potrzebujących, tymczasem nie zawsze się tak dzieje, a tysiące ton odzieży, której nie potrzebujemy i której nie sprzedały sklepy - lądują w kilku innych krajach świata. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia recykling moda STYL ŻYCIA Kasia Dydo Adrianna Janiszewska Chile

Chile zaczyna szczepić najmłodszych. Dzieci od 3 do 6 lat otrzymają chiński preparat

Chilijskie Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o rozpoczęciu w najbliższych dniach szczepień dzieci w wieku od 3 do 6 lat przeciwko COVID-19. Według przedstawiciela ministerstwa dr Herberto Garcii, zgromadzono już wystarczające doświadczenie, aby podjąć taką decyzję, uwzględniając doświadczenia Chin w tej dziedzinie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepienia szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia sars-cov-2 Ameryka Chile

"Planetoida psiej kości". Astronomowie sfotografowali nietypową asteroidę

Przy pomocy teleskopu VLT międzynarodowy zespół naukowców uzyskał zdjęcia planetoidy Kleopatra, co pozwoliło na dokładne ustalenie parametrów obiektu przypominającego kształtem psią kość. Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chile Ameryka kosmos astronomia asteroida układ słoneczny planetoida księżyc Poznań obserwacje NAUKA