Polskie Radio
Section05

Donald Tusk

SONDAŻ Mateusz Morawiecki najlepszym premierem po 2005 roku. Zobacz wyniki sondażu

Blisko co trzeci Polak ankietowany przez United Survey wskazał na Mateusza Morawieckiego jako najlepszego premiera Polski po 2005 roku. Od tego czasu Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość rządzą na przemian - przypomina Wirtualna Polska, która zleciła sondaż. Najgorszy wynik uzyskała Ewa Kopacz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Kazimierz Marcinkiewicz Ewa Kopacz

Tusk rezygnuje z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Piękoś: powinien odchodzić w atmosferze skandalu

- Ciekawy jest czas tego wszystkiego. Pamiętajmy, że w Europejskiej Partii Ludowej cały czas trwa afera. Doszło tam do szeregu przestępstw, wykroczeń, zarzutów korupcyjnych. Mieliśmy tam do czynienia ze skandalem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, gdzie to członkowie Europejskiej Partii Ludowej działali za przysługi czy rzekome płatności - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś (portal wPunkt.online). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) oraz Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania POLSKA polityka Rafał Trzaskowski opozycja

Trzaskowski pożegna się z warszawskim ratuszem? Wyrwich: zależy czy Niemcy wesprą jego, czy Tuska

- To nie tu leży decyzja, to ścierające się strony w Niemczech lub w samej Unii Europejskiej zdecydują o losach Trzaskowskiego, a zarówno on jak i Tusk to posłańcy unijnej lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela". Gościem audycji był też Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska wybory parlamentarne Rafał Trzaskowski polityka opozycja

Dr Onasz o jednej liście wyborczej opozycji: strategia umacniania pozycji Platformy Obywatelskiej

- Abstrahując od tego, jakie efekty faktyczne dla procesu wyborczego może przynieść pełne zjednoczenie sił opozycyjnych, to bez najmniejszych wątpliwości tego rodzaju rozwiązanie wpisuje się w strategię umacniania pozycji Platformy Obywatelskiej względem pozostałych sił opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PSL Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość sondaż społeczeństwo opozycja koalicja obywatelska lewica Polska 2050

SONDAŻ Nowy ranking zaufania: Jarosław Kaczyński wyprzedził Donalda Tuska, w zestawieniu pojawił się także Daniel Obajtek

Z sondażu IBRiS wykonanego dla Onetu wynika, że największym zaufaniem Polaków niezmiennie cieszy się prezydent Andrzej Duda. Za nim jest Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski. W rankingu na czwarte miejsce awansował prezes PiS Jarosław Kaczyński, który tym samym wyprzedził Donalda Tuska. Polacy wskazali też, jak bardzo ufają prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż Jarosław Kaczyński Daniel Obajtek zaufanie ranking Mateusz Morawiecki Rafał Trzaskowski

"Zupełny absurd i jedyny pomysł Tuska". Michał Piękoś o wspólnej liście opozycji

- Jedynym pomysłem, jaki Donald Tusk ma, jest połączenie wszystkich na opozycji w jeden pomarańczowy słupek - to jest zupełny absurd - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Michał Piękoś z portalu wpunkt.online. Gośćmi "Debaty poranka" byli również prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel oraz Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sondaż Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska opozycja PSL Polska 2050 lewica społeczeństwo

Prof. Andrzej Gil: opozycja nie ma jednego lidera

- Gdyby po powrocie do Polski Donald Tusk rzeczywiście stał się niekwestionowanym liderem opozycji, człowiekiem, który łączy doświadczenie europejskie z tym, co potrzebne w Polsce, gdyby miał ciekawy projekt polityczny, nie byłoby problemu, wszyscy uznaliby jego autorytet, nawet ci, którzy mają swoje ambicje polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, historyk (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska opozycja