Polskie Radio
Section05
Europa Środkowa

Krzysztof Szczerski: staramy się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego w naszym regionie

- To jest nasz region w rozumieniu najbliższego środowiska politycznego i cokolwiek ważnego się dzieje, musi się dziać z naszą obecnością - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o polityce środkowoeuropejskiej Krzysztof Szczerski, pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski polityka Andrzej Duda Ameryka grupa wyszehradzka Europa Środkowa Chiny Węgry Słowacja Czechy

Prezydent dla rosyjskiej gazety: Europa Środkowa to znakomity przykład tego jaką siłą jest wolność

"Wpatrując się w przyszłość, szukamy obszarów, które będą ośrodkami dynamicznych, pozytywnych przemian. Jestem pewien, że w skali euopejskiej i globalnej do takich miejsc będzie należała Europa Środkowa" - pisze prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym w rosyjskim dzienniku gospodarczym "RBK".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Europa Rosja Europa Środkowa ŚWIAT Trójmorze grupa wyszehradzka

W przyszłym tygodniu w Polsce szczyt prezydentów grupy V4. Szczerski: musimy budować siłę regionu

- Polska chce być w każdym formacie, który zbiera się w tej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Zapowiedział spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Polsce oraz udział prezydenta Andrzeja Dudy w wideoszczycie Chiny-Europa Wschodnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski polityka Andrzej Duda Ameryka grupa wyszehradzka Europa Środkowa Chiny Węgry Słowacja Czechy

Czeskie media opublikowały artykuł prezydenta Andrzeja Dudy o aspiracjach Europy Środkowej

Czeski portal Echo24 opublikował artykuł prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent pisze w nim o wyzwaniach stojących przed Europą Środkową oraz o jej pozycji na świecie. Publikacja powstała w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europy Centralnej" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Europa Środkowa grupa wyszehradzka Trójmorze Czechy

Prezydent autorem publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji". Wskazał główne obszary współpracy

Europa Środkowa to obszar dynamicznego rozwoju, aspirujący do kategorii cywilizacyjnych centrów - napisał prezydent Andrzej Duda w przetłumaczonej na cztery języki publikacji "Europa Środkowa - wspólnota aspiracji", która po polsku ukazała się w periodyku "Wszystko co najważniejsze". Prezydent zwrócił w niej uwagę na trzy płaszczyzny współpracy środkowoeuropejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Europa Środkowa Trójmorze grupa wyszehradzka Bukareszteńska dziewiątka Polityka zagraniczna Polski

"Pionek europejskiej lewicy". Polish-Americans for Trump o Joe Bidenie

- Pod rządami Bidena Polska i Europa Środkowa byłyby świadkami powrotu do geopolitycznej niepewności i bierności administracji Obamy. W kadencji Trumpa cieszą się silnymi relacjami z Ameryką - twierdzi dr Lucja Świątkowski Cannon z Polish-Americans for Trump.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA Stany Zjednoczone USA Ameryka Północna Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA Europa Środkowa Rosja ŚWIAT

Premier o skutkach pandemii: Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami

- Zostaliśmy jako cały świat dotknięci epidemią i nie możemy się od niej wyabstrahować. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, można powiedzieć okrętem na wzburzonych falach, które jednocześnie nie do końca wiadomo, w jaki sposób i w którym kierunku nas poprowadzą. Ale jednocześnie możemy powiedzieć, że jest to swojego rodzaju punkt zwrotny w gospodarczej historii świata - powiedział premier podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Europa Środkowa

Rosja wróciła do ZPRE. Były szef MON: nic się nie skończyło

- Duża cześć Europy, w istocie cała Europa Środkowa jest przeciwna przechodzeniu do porządku dziennego nad agresją i imperializmem Rosji. To będzie miało istotne znaczenie w przyszłości. Nic się nie skończyło. Niemcy od dawna dążą do układu gospodarczo-politycznego z Rosją, Francja niestety także. Ale nie Europa Środkowa - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Rada Europy USA Europa Środkowa

Ekspert: dla Niemiec Grupa Wyszehradzka jest ważniejsza niż Francja

- Polska ma duży udział w tym, że kraje Grupy Wyszehradzkiej albo Trójmorza potrafią się wspierać w inwestycjach i prowadzeniu polityki. Jako Grupa Wyszehradzka jesteśmy dla Niemiec ważniejszym partnerem niż Francja, Włochy czy Wielka Brytania - mówił w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce dr hab. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Środkowa Jerzy Jachowicz grupa wyszehradzka Polska w Unii Europejskiej Europa Polska Wielki Projekt 2019

W co gra Rosja w polityce zagranicznej?

Od lat stosunki polsko-rosyjskie są zablokowane. Były szef MSZ Witold Waszczykowski po objęciu urzędu wysłał w 2016 roku do Moskwy delegację, aby sondowała możliwość odblokowania stosunków, ale ponoć Władimir Putin nie był tym zainteresowany. Czy spełnia się zły scenariusz Polski leżącej między dwiema potęgami - Niemcami i Rosją?
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Zachodnia Europa Środkowa Antoni Trzmiel Agnieszka Romaszewska Polityka zagraniczna Polski

Ekspert: format "16+1" to chiński sposób na dzielenie UE

Brak przejrzystości w przypadku niektórych chińskich inwestycji infrastrukturalnych czy próby wpływu na decyzje polityczne tam, gdzie Chiny uzyskały wpływy gospodarcze - to niektóre z wyzwań związanych z inicjatywą Pasa i Szlaku, na które zwrócili uwagę Kristine Lee i Zack Cooper z "Centre for a New American Security (CNAS)" w rozmowie z Magadeleną Skajewską.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Chiny ŚWIAT infrastruktura gospodarka chin Europa Środkowa